Hlavní navigace

Změna k lepšímu, živnostenský rejstřík omezuje byrokratickou zátěž podnikatelů

22. 3. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: www.sxc.hu
Doba, kdy jednotlivé úřady požadují po živnostnících zbytečně doklady existující v jiných agendách veřejné správy, končí. Registry jsou konečně propojeny.

Místo toho, aby živnostníci a podnikatelé věnovali svůj čas rozvoji firmy, často vysedávají nad formuláři a dotazníky nebo čekají na úřadech. Nejčastějším problémem zatěžujícím drobné živnostníky je předkládání duplicitních údajů. To, co je v databázi jednoho úřadu, nemusí být vždy k dispozici na úřadě jiném. Důvodem je problém v komunikaci mezi jednotlivými složkami veřejné správy. Ministerstvo průmyslu a obchodu ale hlásí, že toto už je minulostí.

Ministerstvo totiž dokončilo projekt zabezpečení a rozšíření možného využití živnostenského rejstříku a jeho provázání se základními registry státní správy. Hlavním smyslem sloučení dat je ulehčení styku s úřady a veřejnou správou, minimalizace počtu návštěv na úřadech a využití nových technologických možností. Jakoukoli změnu nebo skutečnost lze nově ohlásit na jediném místě a ostatní instituce se o ní okamžitě doví z databáze základních registrů, říká náměstek ministra Bedřich Danda.

Data v registru jsou jediná správná

Živnostenský rejstřík vznikl v roce 1991 a obsahuje desítky informací o každém z podnikatelů, kterých jsou aktuálně 2 319 000. Při takovém objemu se stávalo, že některé údaje byly zastaralé. Během přípravy provázání registrů byly informace o 1 957 000 fyzických a 362 000 právnických osobách pečlivě pročištěny a údaje v základních registrech je proto možné považovat za jediné správné. Nové aktualizace probíhají automaticky a úředníci jsou o jejich nutnosti informováni formou avíz.

Novinka pomůže hlavně při rozjezdu

Ilustrační obrázek.
Autor: www.sxc.hu

Úřady veřejné správy spolu konečně začínají komunikovat. Trvalo jim to 22 let.

Napojení registru živnostenského podnikání na základní registry zjednoduší hlavně start podnikání. Lidé, kteří budou chtít začít podnikat, už nemusí zbytečně obíhat několik úřadů a předkládat stále stejné dokumenty. Stačí je odevzdat jednou a jejich převedením do elektronické podoby jsou automaticky k dispozici dalším institucím veřejné správy v celé republice od České správy sociálního zabezpečení až po zdravotní pojišťovny. Živnostenský rejstřík tak konečně plní funkci i centrálního registračního místa. Navíc umožňuje i hlášení volných míst na úřad práce. To vše odkudkoli na území České republiky i mimo místo hlášeného pobytu.

Jako příklad lze uvést živnostníka, který změnil trvalé bydliště. Dříve bylo jeho povinností ohlásit tuto změnu na všech úřadech. Teď mu stačí, aby si na obecním nebo městském úřadě požádal o nový občanský průkaz. Při jeho vyzvednutí úředník zanese do základních registrů nové údaje, a ty se díky elektronické komunikaci a provázanosti databází dostanou i do živnostenského rejstříku. K dispozici je obratem budou mít i pracovníci finančních úřadů a dalších institucí veřejné správy.

Informační systém funguje, na rozdíl od jiných registrů, zcela bezchybně a je nově proveden i v anglické jazykové mutaci. Aktualizovaný Registr živnostenského podnikání nabízí nejen vyhledávání konkrétního podnikatelského subjektu, ale také průvodce živnostenským podnikáním, legislativu nebo přehledy statistických údajů. Hlavní manažer projektu napojení systémů, Luděk Holubec, říká, že počty lidí, kteří ho využívají stále rostou: V prosinci minulého roku jsme na tomto veřejném webu zaznamenali 15,5 milionu dotazů, v únoru tohoto roku už jich bylo 22 milionů.

Omezení byrokracie šetří čas i peníze

Úpravou provozu živnostenského rejstříku v návaznosti na základní registry veřejné správy došlo ke snížení administrativní zátěže pro podnikatele o 10 %. A další změny mají následovat. Vláda chce do konce svého volebního období snížit byrokratické zatížení živnostníků o 30 %. Jen Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhuje zrušení dalších 40 administrativních povinností. Mezi jinými například zbytečné ověřování dokumentů z datové schránky při komunikaci s úřady nebo nadužívání notářských služeb v běžných procesech uvnitř firem. Ubývat by mělo i dotazníků pro účely statistik nebo dokumentů souvisejících s pracovními úrazy. Naším cílem je, abychom motivovali k podnikatelské aktivitě, protože jenom ta pomáhá vytvářet nová pracovní místa, respektive pomáhá vytvářet prostředí pro to, aby živnostníci dokázali uživit sami sebe, připomíná předseda vlády Petr Nečas.

Ministerstvo průmyslu a obchodu živnostníky a podnikatele vyzývá, aby s byrokratickou zátěží aktivně bojovali. Pokud při komunikaci s úřady narazí, mohou na to ministerstvo upozornit, a to pak bude jejich případy analyzovat.

Je spočítáno, že nadměrná byrokracie je černou dírou na peníze. Jejím omezením se má do příštího roku ušetřit zhruba 11 miliard korun. Dnes roční výdaje na přebujelou administrativu, nepočítají se do toho důležité základní úkony, představují částku vyšší než 63 miliard korun. Jejich snížení je nutné nejen z hlediska komfortu podnikatelů, ale také pro boj s hrozící ekonomickou recesí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).