Hlavní navigace

Změny ve zdanění dividend a cenných papírů

19. 9. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V rámci připravované daňové reformy od roku 2013 se připravují i změny ve zdanění dividend a cenných papírů. Od původního záměru zavést slevu na dani ve výši sražené daně z dividend vláda nakonec upustila. Nyní je navrhováno osvobození dividend jak u právnických, tak u fyzických osob.

Osvobození však má platit pouze pro dividendy vyplácené:

  • mezi tuzemskými poplatníky
  • mezi tuzemskými poplatníky a poplatníky států Evropské unie, Švýcarské konfederace, Norska nebo Islandu, a to bez jakýchkoliv dodatečných podmínek (výše majetkové účasti, doba držby)
  • mezi tuzemskými poplatníky a poplatníky ze států, se kterými byla uzavřena smlouva o zamezení dvojího zdanění, a vyplácející společnost bude podléhat sazbě daně v daném státě ve výši minimálně 12 %.

Současné zdanění bude zachováno u investičních a podílových fondů. Osvobození dividend a jiných podílů na zisku se bude týkat až výplat zisku vytvořeného po nabytí účinnosti nové úpravy. Znamená to, že nejdříve výplat v roce 2014.

Ovšem dojde k výraznému zpřísnění pro podmínky osvobození příjmů z prodeje cenných papírů. Doba držby cenného papíru se ze současných 6 měsíců prodlouží na 5 let. A to u všech typů cenných papírů a podílových listů. Nová lhůta pro osvobození se použije pro cenné papíry pořízené po 1. 1. 2013.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).