Hlavní navigace

Známe sazby zahraničního stravného, které by měly platit pro rok 2014

24. 9. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.sxc.hu
Ministerstva financí a zahraničních věcí již připravila vyhlášku, která stanovuje základní sazby zahraničního stravného pro rok 2014. Víme, co se přesně mění.

Ministerstvo financí předložilo na základě podkladů ministerstva zahraničních věcí návrh vyhlášky, která stanovuje výši základních sazeb zahraničního stravného pro rok 2014. Jak připomíná důvodová zpráva k vyhlášce, sazby stravného mají pokrýt zvýšené náklady zaměstnanců na zajištění jejich běžné celodenní stravy při pracovních cestách v zahraničí ve veřejných stravovacích zařízeních střední kvalitativní třídy, případně první kvalitativní třídy v rozvojových zemích Asie, Afriky a Latinské Ameriky.

Čtěte speciál Cestovní náhrady

Sazby se mění ve čtyřech zemích, měna ve dvou

Ilustrační obrázek.
Autor: www.sxc.hu

Ilustrační obrázek.

Zaměstnavatelům samozřejmě nic nebrání, aby svým pracovníkům platili vyšší diety, než stanovuje vyhláška. Daňově zohledněny jsou však pouze náklady na odpovídající finanční vybavení zaměstnanců na zahraniční pracovní cesty, které jsou do výše stanovených základních sazeb zahraničního stravného. Kontrola nad dodržováním ustanovení zákoníku práce, které se týkají cestovních náhrad, jejichž součástí je i poskytování zahraničního stravného, spadá do kompetence Státního úřadu inspekce práce a oblastních inspektorátů práce, doplňuje se v důvodové zprávě.

Co se týká konkrétních změn, navrhuje se úprava výše sazeb u čtyř zemí a změnu měny, ve které se sazba stanoví, u dvou zemí. U Alžírska se má sazba zvýšit z 35 EUR na 40 EUR, u Azerbajdžánu z 35 EUR na 40 EUR, u Indie z 35 EUR na 40 EUR a u Venezuely z 55 USD na 60 USD. Ministerstvo návrh zdůvodnilo růstem cen ve veřejném stravování ve všech zemích o více jak dvacet procent od poslední úpravy sazeb.

Měna, ve které je stanovena základní sazba, se má změnit v případě Kambodže a Laosu. V obou zemích z eura na amerického dolary. Konkrétně se jedná o změnu z 35 EUR na 46 USD. Ministerstvo toto opatření odůvodnilo skutečností, že v obou zemích lze platit jen v místní měně nebo v dolarech, které fungují jako paralelní měna. Platby v EUR jsou podle ministerstva často nemožné a pokud je místní přijímají, je převáděný kurz značně nevýhodný.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).