Hlavní navigace

Známe sazby zahraničního stravného pro rok 2013

9. 10. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 397604
Sazby stravného se stanovují každoročně vyhláškou ministerstva financí. Podívejte se, pro které země jsou na příští rok stanoveny menší či větší diety.

Ministerstvo financí vydává každoročně vyhlášku o stanovení výše sazeb stravného. Ta stávající je platná pouze pro rok 2012. Na základě návrhu ministerstva zahraničních věcí již má v této chvíli připraven návrh vyhlášky základních sazeb zahraničního stravného pro rok 2013.

Čtěte také: Víme první, jak se mění zálohy pro zdravotní a sociální pojištění v roce 2013

Stanovení sazeb stravného

Dle komentáře k uvedené vyhlášce mají stanovené částky za úkol pokrýt zvýšené náklady zaměstnanců na zajištění jejich běžné celodenní stravy při pracovních cestách v zahraničí ve veřejných stravovacích zařízeních střední kvalitativní třídy, resp. první kvalitativní třídy v rozvojových zemích Asie, Afriky a Latinské Ameriky. V uvedených oblastech jde většinou o limitovaný počet vybraných stravovacích zařízení, zpravidla pouze hotelových restaurací, kde se lze bezpečně stravovat.

Zaměstnavatelé mohou podle § 170 odst. 2 zákoníku práce vyhláškou stanovené sazby snížit až o 25 procent. Na druhou stranu mohou poskytovat i částky vyšší. Náklady na odpovídající finanční vybavení zaměstnanců na zahraniční pracovní cesty jsou do výše stanovených základních sazeb zahraničního stravného daňově účinné. 

Ptejte se odborníka v poradně Mzdové účetnictví
PhDr. Dagmar Kučerová
mzdový poradce

Čtěte také: 5 novinek, které vás brzy čekají v oblasti DPH 

Změny sazeb

Ministerstvo zahraničních věcí navrhlo změnit měnu základní sazby zahraničního stravného (z EUR na USD) v případě Argentiny, Kambodži, Laosu (z 35 EUR na 43 USD) a Paraguaye (z 30 EUR na 37 USD), aniž by se zásadně změnila celková hodnota sazeb. V důsledku krize v eurozóně se euro v Argentině a Paraguay stává nežádanou měnou. Obdobně ministerstvo zdůvodnilo návrh na změnu v případě Kambodži a Laosu. Údajně zde není soukromý sektor ochoten euro přijímat. Ministerstvo financí nakonec sazbu pro Argentinu a Paraguay upravilo, a to na 40 USD, tj. ve stejné výši a měně jako v případě Bolívie. V těchto sousedících zemích jsou náklady na veřejné stravování podle mezinárodních statistik srovnatelné.

K dalším úpravám přistoupilo ministerstvo financí porovnáním navržených sazeb se statistikami mezinárodních organizací. Sjednotilo snížením sazby u Estonska ze 45 na 40 EUR sazby zahraničního stravného v případě pobaltských republik a  dále sjednotilo sazby v případě některých republik bývalé Jugoslávie, a to snížením sazby u Chorvatska, Srbska a Černé Hory, Bosny a Hercegoviny ze 40 na 35 EUR. Z obdobného důvodu zvýšilo základní sazbu zahraničního stravného pro Slovensko na 35 EUR, tj. na úroveň navržených, resp. stávajících sazeb stanovených pro země střední Evropy (Maďarsko, Polsko, Slovinsko).

skoleni_29_11

Čtěte také: Zahraniční stravné v roce 2012 v příkladech

Zahraniční stravné platné pro příští rok bude stanoveno vydáním příslušné vyhlášky, respektive datem její účinnosti, a to až do vydání nové vyhlášky pro rok 2014. V navrhované vyhlášce jsou stanoveny sazby stravného v eurech u 110 zemí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).