Hlavní navigace

Zůstat živnostníkem, nebo založit s.r.o.? Oboje má svá pro i proti

18. 2. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
OSVČ nebo s.r.o.? Jedna z prvních otázek, kterou si podnikatel klade na začátku byznysu. Jaké jsou povinnosti a náklady spojené se startem?

Na startu podnikání se nabízí jedna z prvních otázek. Zůstanu osobou samostatně výdělečně činnou, nebo založím společnost s ručením omezeným? Obojí je spojeno s určitými povinnostmi, administrativou a také finančními náklady.

Povinnosti a náklady živnostníka na začátku svého podnikání

Člověk, který se rozhodne podnikat jako OSVČ, musí svou živnost v první řadě ohlásit. Tento úkon ho bude stát 1000 korun. Za každé další podání si pak připlatí 500 korun navíc. Pro oznámení živnosti může využít jednotný registrační formulář pro živnostenský úřad, Českou zprávu sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovnu i finanční úřad. Pokud je vlastníkem datové schránky, musí oznámení o živnosti podávat elektronicky. Registrace u zdravotní pojišťovny a ČSSZ je bezplatná. Proběhnout by měla do 8 dnů od vydání oprávnění k podnikání. Také registrace u finančního úřadu neobnáší žádné finanční náklady, lhůta je zde 30 dnů od vydání oprávnění k podnikání. Bezplatné je i ukončení živnosti.

Čtěte také: Jít na trh v kůži OSVČ či se schovat pod křídly s.r.o.?


Autor: 258398

Podnikat jako živnostník je nejjednodušší variantou, která je vhodná pro drobné podnikatele bez zaměstnanců. Neobnáší náročnou administrativu, ani nikterak vysoké vstupní náklady. Není třeba vést účetnictví, vede se pouze daňová evidence, zdaňují se jen skutečné příjmy a výdaje. Živnostník může uplatnit výdajové paušály (pouze do výše tržeb v hodnotě 2 000 000 Kč), nabízí se nižší daň z příjmů (15%), zisk (výnosy) lze po odečtení sociálního a zdravotního pojištění a daně z příjmu využít pro vlastní potřebu.

Negativní stránkou je neomezené ručení, tedy že za dluhy ručí živnostník celým svým majetkem. Získat veřejné zakázky je více obtížné. A má omezený přístup k cizímu kapitálu.

Povinnosti a náklady spojené se založením s.r.o.

Založení s.r.o. předchází sepsání a podepsání společenské smlouvy společnosti, v případě jediného společníka se jedná o zhotovení a podpis zakladatelské listiny. Obě podoby musí být ve formě notářského zápisu. Poplatek notáři je závislý od notářského tarifu. Obvykle do 7000 korun. Sepsáním notářského zápisu dochází k založení společnosti. Ta však vzniká až zápisem do obchodního rejstříku. Prvozápis s.r.o. do obchodního rejstříku je zpoplatněn částkou 6000 Kč. K jeho úspěšnému vyřízení je nutné živnostenské oprávnění, za které se hradí 1000 korun, a potvrzení banky o složení základního kapitálu. Nutná je také registrace u zdravotní pojišťovny, ČSSZ a místně příslušného finančního úřadu.

Čtěte také: Eseróčko půjde od roku 2015 založit ještě jednodušeji. Jaká rizika to obnáší?

Výhodou založení s.r.o. je omezené ručení pouze do výše nesplaceného základního kapitálu. Podnikatelský a soukromý majetek jsou odděleny, nabízí se lepší možnost daňové optimalizace, snadnější dostupnost financí.

Čtěte také: Praktický průvodce založení společnosti s ručením omezeným

Založení s.r.o. je spojeno s obsáhlejší administrativou, vyššími náklady na začátku, je třeba vést účetnictví, dvojí zdanění. Dochází tak k zaplacení jak daně z příjmu právnických, tak z příjmu fyzických osob. 

Další praktické informace spojené se začátkem vašeho byznysu najdete také v Příručce pro malé a střední podnikatele a v Příručce pro řemeslníky, které pro vás připravila Hospodářská komora ČR. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).