Hlavní navigace

Zvíře už nebude věc, absurdní dvouletá záruka tak zmizí

25. 10. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Nový občanský zákoník by měl vyřešit nejasnosti ohledně záruční doby na prodej zvířat, která nyní podle všeho činí dva roky. Zvíře totiž už nebude podle nového zákoníku věcí, ale živým tvorem.

Nový občanský zákoník, který v současnosti ve druhém čtení projednává poslanecká sněmovna, by měl kromě jiného odstranit absurdnost u záruční doby na koupi zvířat. Jak informoval server Podnikatel.cz už letos v březnu, v současnosti totiž platí na prodej zvířat dvouletá záruka stejně jako na jakékoli jiné spotřební zboží. Ještě před rokem se na prodej zvířat vztahovala záruční doba v délce šesti týdnů, kvůli narychlo přijímané novele však tato pasáž z občanského zákoníku vypadla. Zvířata spadla do jedné kolonky „spotřební zboží“ se všemi náležitostmi, které se k tomu pojí, tedy včetně dvouleté záruky.

Zvíře už nebude věc

S novým občanským zákoníkem by se však měl legislativní přístup zvířatům zcela změnit. Ústavněprávní výbor poslanecké sněmovny, který před dvěma týdny zákon projednával, doporučil jeho schválení a předložil několik pozměňovacích návrhů. Většina změn vzešla z letního tříměsíčního projednávání navrženého kodexu s poslanci a senátory parlamentních politických stran spolu s experty a zástupci ministerstva spravedlnosti. Vítám, že se nikdo z členů ústavněprávního výboru nevyslovil proti návrhu občanského zákoníku a že byl návrh podpořen i zástupci opozice, komentoval Jiří Pospíšil, ministr spravedlnosti.

Jeden z pozměňovacích návrhů se právě týká definice zvířete. Pokud daný paragraf projde, bude zvíře v novém občanském zákoníku považované za živého tvora a nikoli za věc jako doposud. Samo ministerstvo spravedlnosti s tímto pozměňovací návrhem, stejně jako s takřka všemi ostatními, souhlasí. Čtěte také: Škodu už penězi nevyžehlíte, věc budete muset vrátit do původního stavu

Příslušný paragraf zní:

Živé zvíře má zvláštní význam a hodnotu již jako smysly nadaný živý tvor. Živé zvíře není věcí a ustanovení o věcech se na živé zvíře použijí obdobně jen v rozsahu, ve kterém to neodporuje jeho povaze.

Další pozměňovací návrhy

Ústavněprávní výbor také navrhl zobecnění úpravy veřejné prospěšnosti, kde ministerstvo akceptovalo připomínky nevládního sektoru. Terminologicky došlo také ke změně pojmu „ztráta radosti z dovolené“ ve smlouvě o zájezdu na více neutrální termín „náhrada újmy z narušení dovolené“.

Přestože definici zvířete jako živého tvora prosazovali hlavně ochránci zvířat, příslušný paragraf se dotkne i záruční doby u prodeje zvířat. Na koupi křečků a spol. se totiž už nebude vztahovat paragraf, že kupující může uplatnit právo z vady, která se vyskytne u spotřebního zboží v době dvaceti čtyř měsíců od převzetí. Zvířata se totiž už nebudou považovat za věci. Dle mého názoru by už na zvířata pak neměla platit dvouletá záruka. Dokonce je to jeden z důvodů, proč by neměla být zvířata do budoucna považována za věci, upřesnil serveru Podnikatel.cz Miroslav Huml.

V současnosti hrozí reklamace křečků

Díky stávající úpravě občanského zákoník nyní může dojít k bizarní situaci, kdy se zákazník rozhodne reklamovat zvíře, které se například má dožít tří let a umřelo po 23 měsících. Pokud veterinář potvrdí, že příčinou úmrtí například byla vrozená vada, jednalo by se zřejmě o oprávněnou reklamaci. Obchodník ji samozřejmě může zamítnout s tím, že vadu způsobil zákazník svým chováním k zvířeti. O případném sporu a nárocích by poté musel rozhodovat soud. Čtěte více: Našli jsme chybu v zákoně. Na prodej zvířat platí dvouletá záruka

Jak ale uvádějící odborníci, lidé jsou rozumní a takovéto reklamace při prodeji zvířat patří mezi výjimky. Lidé si poměrně snadno nechají vysvětlit, že jedním z limitujících faktorů pro dvouletou záruku je životnost, která je u určitých druhů zvířat odlišná, a že by s reklamací neuspěli, potvrdil serveru Podnikatel.cz Miroslav Huml, právník sdružení Spotřebitel net. Sám Huml letos podle svých slov řešil pouze jednu záruku na zvíře. Šlo o čistokrevného drahého psa z vyhlášené chovné stanice. Šlo tu o dost peněz a dle mého měl spotřebitel právo na reklamaci, doplnil Huml.

Také u krmiv už bude jasno

Otázky okolo dvouleté záruky se ale nevztahovaly pouze k prodeji zvířat, nýbrž se též týkaly prodeje krmiv. Jídlo pro zvířecí kamarády totiž mělo, ještě před letošní novelizací, speciální záruční dobu v délce tří týdnů. Tento paragraf ale z občanského zákoníku zmizel. Krmiva jsou taktéž spotřebním zbožím, jelikož tím je vše, co je určeno ke konečné spotřebě spotřebiteli, a granule spotřebitel spotřebuje tím, že je nasype svému čtyřnohému miláčkovi, stejně jako spotřebuje benzín tím, že ho prostě projede, uvedl tehdy pro server Podnikatel.cz Miroslav Huml.

Nový občanský zákoník by však měl rozehnat nejasnosti i u krmiv. Návrh zákoníků totiž obsahuje paragraf:

školení červen 22 - tip do článku

Je-li na prodávané věci, na jejím obalu, v návodu připojenému k věci nebo v reklamě v souladu s jinými právními předpisy uvedena doba, po kterou lze věc použít, použijí se ustanovení o záruce za jakost

V překladu to znamená, že primárně bude záležet na datu na obalu. Již nyní bude patrně na krmivu napsáno, aby bylo spotřebováno do určitého data. To datum bude z dnešního pohledu považováno za životnost výrobku. Poté by se případná vada hodnotila jako opotřebení, uzavřel Huml.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).