Hlavní navigace

Zvýšením výdajových paušálů živnostníci ušetří

30. 9. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podnikatelé, kteří využívají tzv. výdajové paušály se mohou radovat. Zítra, tedy 1. října 2009, totiž nabývá na účinnosti novela zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, která zvyšuje jejich limit. Živnostníci si tak místo evidovaných výdajů ze svých příjmů a pohledávek odečtou procentuální podíl vyšší než doposud.

Konkrétně u řemeslníků a zemědělců se výdajový paušál zvyšuje o dvacet procentních bodů na osmdesát procent. Ostatní živnosti si odečtou šedesát procent. U příjmu z nájemného se limit nemění – zůstává na třiceti procentech. Doufáme, že možnost uplatňovat vyšší paušály pomůže oživit podnikatelskou aktivitu a nastartovat tak ekonomický růst, cituje ČTK prezidenta Hospodářské komory ČR Petra Kužela.

Podle analýz komory by totiž na tomto opatření mohli nejvíce vydělat drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné. Vyšší limity jim totiž snižují daňovou i administrativní zátěž a snižují riziko daňových úniků. Nesouhlasné stanovisko však zastává ministr financí Eduard Janota, který podle ČTK tvrdí, že státní pokladna tímto přijde o více než dvě miliardy korun. Čtěte více: Knihu jízd nepalte, ne každému se výdajový paušál vyplatí

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).