Hlavní navigace

ANO: Minimální daň by neplatily OSVČ s nulovou daní, ale s nulovým základem daně

 Autor: 329515
Redakce 12. 12. 2013

Většina živnostníků může být v klidu. Hnutí ANO ujišťuje, že by se minimální daň netýkala podnikatelů s nulovou daňovou povinností, ale s nulovým základem daně.

Případná minimální daň pro živnostníky by se neměla týkat drobných podnikatelů, kteří sice neplatí žádnou daň z příjmů, avšak mají kladný základ daně. Tedy těch OSVČ, které daňové povinnosti zprostí slevy na dani nebo daňové zvýhodnění. Uvedlo to dnes Hnutí ANO na svých webových stránkách

Daň by platili podnikatelé s nulovým základem daně

Hnutí ANO se dnes ohradilo proti interpretaci, že by minimální daň platila pro všechny živnostníky, kteří mají kladný základ daně ve výši, která jim po odečtení všech slev na dani nezakládá povinnost daň odvést. Klíčový je rozdíl, že daň by platili nikoli podnikatelé s nulovou daňovou povinností, ale s nulovým daňovým základem.

Hnutí proto cituje z návrhu koaliční smlouvy, kde je uvedeno: Zavedeme minimální daň pro podnikající fyzické osoby (OSVČ), které dlouhodobě vykazují celkový nulový nebo zanedbatelný základ daně (po zohlednění všech zdanitelných příjmů fyzické osoby). Toto opatření se nebude vztahovat na fyzické osoby v roce zahájení podnikání a v následujících 3 letech. Takto vybraná minimální daň bude započitatelná na daňovou povinnost fyzické osoby v následujících zdaňovacích obdobích. V konečném důsledku bude minimální daň snižovat nárok na daňový bonus u fyzických osob, které nemají jiné zdanitelné příjmy než příjmy z podnikání, podnikají dlouhodobě a dlouhodobě nevykazují základ daně.

Čtěte také: Co plánuje nová koalice? Podoba minimální daně pro OSVČ není prý ještě domluvená

ANO vysvětluje dále na příkladu, kterých podnikatelů by se daň netýkala. Pokud živnostník vydělá za rok například 350 tisíc korun a odečte si 60% paušál, jeho základ daně tak činí 140 tisíc korun. Díky slevě na dani neplatí žádnou daň a to by tak také mělo zůstat. Minimální daň by totiž měli platit jen ti, kteří po odečtení nákladů či paušálu uvádějí nulový či zanedbatelný základ daně. U takové fyzické osoby, která během roku negeneruje žádný zisk, vzniká podezření, že má živnostenský list účelově a své příjmy a výdaje optimalizuje tak, aby se mohla vyhnout placení daní. Vzniká také logická otázka, z čeho tato osoba, která neuvádí žádný zisk, vlastně žije, doplnilo ve vyjádření ANO. Opatření by se též nemělo dotknout podnikatelů, které se během jednoho či dvou let ocitnou kvůli problémům v podnikání ve ztrátě.

Minimální daň by se platila až po třech letech podnikání ve ztrátě. Finanční úřady se zaměří na ty osoby, které nulový či zanedbatelný základ daně uvádějí dlouhodobě, nemají tedy oficiálně žádné zisky a v daňovém přiznání neuvádějí jiné zisky. Prakticky se tedy toto opatření drtivé většiny živnostníků nedotkne, ujistilo ANO.

Minimální daň se nelíbí podnikatelům

Návrh zavést minimální daň rozezlil podnikatele, podle kterých jde o nesystémový krok, který bude pro živnostenský sektor likvidační. Bude-li zaveden povinný desátek pro všechny podnikatele, bez ohledu na jejich výsledky, dokoná tato vládní koalice to, co nevyšlo Klementu Gottwaldovi ani Jiřímu Paroubkovi, komentoval Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

Čtěte více: Výdělky nula? Nezájem. Na minimální daň budete muset mít

Foto: www.isifa.com

Našli jste v článku chybu?

13. 12. 2013 12:39

xfile (neregistrovaný)

"Vzniká také logická otázka, z čeho tato osoba, která neuvádí žádný zisk, vlastně žije," doplnilo ve vyjádření ANO.

Pracuji 12-20 hodin denně, proto si také většinu svých výdajů zahrnu do nákladů - provozovnu, kde mám i bydlení a spím tam (bohatší firmy ubytovávají sve lidi v hotelu), kromě jídla a oblečení tedy většinu nákladů zahrnu do daní a pak se samozřejmě moje daň blíží nule, protože zisk v těchto chudých letech opravdu není velký. Ale samozřejmě i zde může stát můj status ještě snížit d…

12. 12. 2013 21:20

doesntmatter (neregistrovaný)

Přítelkyně je OSVČ, měsíčně vydělá 6-8 tisíce (když začínala před 3 lety, bylo to kolem 15k), z toho skoro 4k zaplatí na pojištěních.. Takže jí zbyde co? 2-4k na měsíc.. Nějakou práci na HPP si hledá téměř rok, protože takhle se vyžít nedá a na pracák nechce, protože by jí dávali stejně h***o a ještě jen půlroku.. A teď chtěj přijít s nějakou daní z neexistujících příjmů, tahle země jde skutečně do hajzlu...

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

DigiZone.cz: TV Philips a Android verze 6.0

TV Philips a Android verze 6.0

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Vitalia.cz: I církev dnes vyrábí potraviny

I církev dnes vyrábí potraviny

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

DigiZone.cz: Filmbox Live pro předplatitele UPC DTH

Filmbox Live pro předplatitele UPC DTH

Lupa.cz: Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem