Hlavní navigace

2,7 milionu klientů VZP musí vyměnit průkaz pojišťovny. Jak to bude probíhat?

26. 2. 2024

Sdílet

26.2.24 /2x/ Prohlídka, lékař, ordinace, nemoc Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Největší tuzemská zdravotní pojišťovna VZP (Všeobecná zdravotní pojišťovna) spustí v dubnu velkou výměnu kartiček pojišťovny. Dotkne se skoro 3 milionů pojištěnců.

2,7 milionu pojištěnců dostanou novou kartičku pojištěnce

VZP rozjede v dubnu velkou výměnnou akci kartiček pojištěnce, která se dotkne 2,7 milionu klientů. Nový průkaz s platností na dalších 10 let dostanou všichni pojištěnci, kterým letos končí platnost stávající kartičky. O průkaz nebude nutné žádat, jelikož ho pojišťovna zašle klientům automaticky do jejich poštovních schránek. Nový průkaz pojištěnci obdrží vždy nejméně 30 dní před uplynutím platnosti stávajícího průkazu, a to automaticky do poštovní schránky na adresu aktuálně evidovanou u VZP. V průvodním dopise najdou všechny potřebné informace vysvětlující, jak a kde jej používat. Starý průkaz mohou klienti vrátit na kterékoli pobočce VZP, není to však povinné, znehodnotit ho mohou sami, upřesnila Viktorie Plívová, mluvčí VZP.

Nové průkazy pojišťovna zašle na adresu, kterou eviduje jako doručovací, ve většině případů na adresu trvalého bydliště. Kdo tak měnil v posledních letech adresu a nesplnil oznamovací povinnost, měl by to co nejrychleji napravit a pojišťovně to dát vědět. V rámci předchozích hromadných výměn průkazů pojištěnců se VZP setkala s vracením zásilek také kvůli nedostatečnému označení poštovní schránky. Aby mohla být zásilka s průkazem správně doručena, pojištěnci by si měli zkontrolovat, že mají svou poštovní schránku označenu celým svým jménem a příjmením, doplnila Viktorie Plívová.

VZP rovněž upozorňuje na případné jednání některých podvodníků. Sama pojišťovna nebude klienty nijak předem oslovovat, obcházet nebo kontrolovat například to, kdy jim průkaz končí. Jestliže se o to bude někdo snažit, s vysokou pravděpodobností půjde o podvod.

Pokud vám platnost nového průkazu vyprší, aniž by vám přišel nový, můžete o něj požádat třemi způsoby: online formulářem , na pobočce VZP, nebo prostřednictvím Informačního centra.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).