Hlavní navigace

Nevíte si rady s daňovým přiznáním? Berňák vám poradí i po telefonu

26. 2. 2024

Sdílet

26.2.24 /2x / telefon, podnikatel, hovory, volání Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Pokud potřebujete poradit ohledně daňového přiznání, můžete využít speciální infolinky, které spustí od 4. března finanční správa. Stejně jako každý rok navíc úředníci vyjedou i do obcí.

Dokdy podat přiznání

Lhůta na podání daňového přiznání v papírové podobě vyprší v úterý 2. dubna (1. dubna je Velikonoční pondělí). Už několik let ale lze podat v některých případech přiznání až 2. května. Platí totiž, že podnikatelé, kteří podají daňové přiznání elektronicky, mají lhůtu pro podání daňového přiznání k daním z příjmů prodlouženou o 1 měsíc. Přiznání tedy mohou podat ve čtvrtek 2. května (lhůta pro případný doplatek daní se tím posouvá také na 2. května). Kdo využije služeb daňového poradce, může podat přiznání až do 1. července.

Pozor jen na to, že v minulém roce byly povinně zřízeny datové schránky skoro všem podnikajícím fyzickým osobám, což s sebou nese povinnost podávat přiznání online. Pro většinu OSVČ tedy platí povinnost podat přiznání elektronicky do 2. května 2024.

Jaké jsou lhůty pro přiznání a přehledy OSVČ? Máme daňový kalendář pro rok 2024 Přečtěte si také:

Jaké jsou lhůty pro přiznání a přehledy OSVČ? Máme daňový kalendář pro rok 2024

Finanční správa zřídí infolinky

Kdo si neví s přiznáním rady nebo potřebuje něco zkonzultovat, může od příštího týdne využít telefonní linky finančních úřadů. Telefonní infolinky budou v průběhu března občanům opět k dispozici ve všední dny od 8 do 17 hodin, v pátek do 14 hodin. Pracovníci finančních úřadů rovněž uskuteční v průběhu března výjezdy do 159 obcí, především do těch, kde bylo loni zrušeno kamenné pracoviště finančního úřadu.

Výjezdy našich pracovníků do obcí mají dlouholetou tradici, pomoc s daňovým přiznáním oceňují především starší generace preferující osobní kontakt s úřadem nebo občané, pro které se vyplnění formuláře nestalo rutinní aktivitou. Přijdou, společně s naším pracovníkem přiznání vyplní, odevzdají a mají na rok vystaráno. Protože řada lidí chce mít tuto povinnost co nejdříve vyřešenou, začínáme s výjezdy do obcí už na konci února, uvádí generální ředitelka finanční správy Simona Hornochová.

Poslední týden v březnu (až do úterý 2. dubna) navíc finanční správa prodlouží úřední hodiny podatelen na všech finančních úřadech až do 17 hodin. Přehled všech infolinek a výjezdů do obcí naleznete na stránkách finanční správy.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).