Hlavní navigace

AMSP ČR: Úspornými opatřeními začal hon na drobné podnikatele

12. 5. 2023

Sdílet

12.3.24 3*/muž, žena, šok, zoufalství, děs, strach, podvod Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Vláda představila úsporná opatření, která mají snížit deficit státního rozpočtu. Zástupci podnikatelů však některá z nich vnímají jako škodlivá a neefektivní. 

Asociace malých a středních podniků ČR (AMSP ČR) se ohradila proti některým chystaným krokům, které jsou součástí konsolidačního balíčků. Podle ní jsou opatření, která dopadají zejména na malé a střední firmy a živnostníky, přímo škodlivá a podvazující ekonomický růst. V návrzích dle jejího názoru chybí skutečné a zásadní zjednodušení celého podnikatelského prostředí.

Zvýšení odvodů OSVČ

AMSP ČR dlouhodobě odmítá srovnávání OSVČ se zaměstnanci. OSVČ na rozdíl od zaměstnance nemá nárok na ošetřovné člena rodiny, na nemocenskou, mateřskou dovolenou, na stravenky, daňovou uznatelnost odvodů, proplácení dnů dovolené apod.

Vláda představila úsporná opatření: Vyšší daně, konec daňových slev a další Přečtěte si také:

Vláda představila úsporná opatření: Vyšší daně, konec daňových slev a další

Navrhované změny naruší křehkou rovnováhu mezi odvodovou stránkou věci na jedné misce vah a břemenem spojeným s podnikáním na druhé. Oni totiž podnikatelé (OSVČ) na penězích, které jim stát nesebere, „nesedí“. A už vůbec je nevyvádějí pomocí dividend a dalších nástrojů do zahraniční, jak se stalo v určitých sektorech běžné. Živnostník bude utrácet doma a pomůže tak vlastní ekonomice, uvádí asociace. 

Zvýšení daně z příjmů firem

Asociace považuje toto opatření z dlouhodobého hlediska za škodlivé a „podvazující“ ekonomický růst a konkurenceschopnost českých firem.

Vzroste daň z příjmů firem i daň z nemovitostí. OSVČ se zvýší sociální pojištění Přečtěte si také:

Vzroste daň z příjmů firem i daň z nemovitostí. OSVČ se zvýší sociální pojištění

Omezení dohod o provedení práce

Zásahy do dohod o provedení práce pracovnímu trhu ani firmám podle asociace nijak neprospějí. Jejichž využití fakticky likviduje zákazem kumulace a nutností evidence, o další administrativě pro podnikatele nemluvě.

Zrušení daňové výhody zaměstnaneckých benefitů

Asociace už dříve toto opatření kritizovala. Malé a střední podniky měly v benefitech jedinou možnost, jak čelit při náboru pracovníků nadnárodním korporacím, které vysávají trh práce. I o tuto malou výhodu nyní přijdou, uvádí asociace. 

Zrušení zaměstnaneckých benefitů odnesou zase jen malí a střední podnikatelé Přečtěte si také:

Zrušení zaměstnaneckých benefitů odnesou zase jen malí a střední podnikatelé

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).