Hlavní navigace

Bude vám od roku 2023 zřízena datová schránka? Můžete si to ověřit

22. 11. 2022

Sdílet

4.4.24 5*/Překvapení, počítač, výpočet, štěstí Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Od roku 2023 budou povinně zřízeny datové schránky všem podnikajícím fyzickým osobám. Datové schránky budou zřízeny také každé právnické osobě, která ji ještě nemá. 

Jedná se tedy o ty, které jsou zapsány ve spolkovém či nadačním rejstříku, rejstříku ústavů, společenství vlastníků jednotek nebo obecně prospěšných společností. Změny zákonů související s další elektronizací postupů orgánů veřejné moci (tzv. Depo) byly schváleny už v roce 2021.

Datovku od roku 2023 všem OSVČ: Jak se dostanou k přihlašovacím údajům? Přečtěte si také:

Datovku od roku 2023 všem OSVČ: Jak se dostanou k přihlašovacím údajům?

Využijte seznamu datových schránek

Řada lidí tápe, zda se jich datová schránka týká. Možná už ji mají zřízenou nebo třeba pozastavili živnost. V případě pochybností je možné si jednoduše ověřit, zda jim bude nová datová schránka zřízena. 

V seznamu držitelů datových schránek je možné nalézt fyzické osoby, podnikající fyzické osoby, právnické osoby a orgány veřejné moci, které mají zřízenou a zpřístupněnou datovou schránku. Schránka se nalezne i v případě, že je zřízena, ale není zpřístupněná nebo teprve bude zřízena ze zákona.

Stačí zadat IČO a dozvíte se, jestli danému subjektu bude po začátku roku 2023 automaticky zřízena datová schránka.

Seznam držitelů datových schránek je zřízen na základě zákonného zmocnění uvedeného v § 14b zákona o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů ve znění pozdějších předpisů a je součástí informačního systému datových schránek.

Sesterský server Lupa.cz nabízí čtenářům seriál, který se datovým schránkám věnuje podrobně. Dozvíte se mimo jiné, kde se vůbec datové schránky vzaly, na co přesně by se měly OSVČ připravit a další. 

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 22. 11. 2022 19:46

    AJA

    Povinné datové schránky pro všechny OSVČ jsou nesmysl a projev nejvyšší arogance státu. Politici, kteří tuto povinnost schválili, si ani neuvědomují, do jakých problémů se dostanou díky jejich špatnému rozhodnutí někteří drobní živnostníci a OSVČ. Potíže se projeví hned na počátku nebo později, ale jistě to budou pro OSVČ v důsledku velmi nepříjemné situace. Bezcitnost našich zákonodárců, jejich naprosto asociální přístup k důchodcům OSVČ a špatný odhad je neuvěřitelný, stejně tak i ochota řady občanů nechat se do nekonečna šikanovat a připravovat o základní lidská práva, svobodu a demokracii. Brutalita vysokých státních úředníků, s níž systematicky odrovnávají desetitisíce drobných OSVČ nemá ve světě obdoby. Je to opravdu velmi, velmi smutné.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).