Hlavní navigace

Byznys se psy: Velká lež při náhodné kontrole. Fena retrívra porodila štěňata čau-čau

3. 6. 2022

Sdílet

3.6.22 1krát/psi, zvíře, štěně, pes Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Při náhodných kontrolách celní správy jsou objeveny různé nálezy. Jeden z posledních poukázal na nekončící problém, který se týká byznysu se zvířaty.

Při rutinní kontrole vozidel na dálnici D1 objevili celníci na parkovišti u čerpací stanice nedaleko Brna vozidlo plné štěňat. Přepravovaná byla v rozporu s českými i evropskými předpisy.

Řidič i spolujezdkyně, oba maďarské národnosti, uvedli, že cestují do Nizozemí se svými psy. V nákladovém prostoru se ovšem nacházelo celkem jedenáct zvířat. Jedna dospělá fena zlatého retrívra, šest štěňat shiba-inu a čtyři štěňata čau-čau ve stáří přibližně dvou až tří měsíců.

Chyběly papíry, psi mířili do útulku

Vzhledem k tomu, že muž nebyl schopen předložit žádné doklady, které jsou stanoveny evropskými nebo českými předpisy, byla zvířata zajištěna. Pouze fena měla pas zvířete v zájmovém chovu, ale nebyla vakcinovaná. Muž dokonce tvrdil, že všechna štěňata patří této feně. Štěňata neměla doklady, neměla aplikovaný čip a ani nebyla vakcinovaná.

Zvířata byla dočasně umístěna do útulku a řízení s majitelem psů převzala Státní veterinární správa. Muž porušil prakticky veškeré předpisy pro převoz zvířat v zájmovém chovu a byla mu uložena pokuta na místě ve výši 10 000 korun. Dále musel zaplatit útulku za dočasnou péči o zvířata částku ve výši 4 000 korun a bylo mu nařízeno psy odvézt zpět do Maďarska.

Zároveň byla informována i veterinární správa v Maďarsku, aby provedla kontrolu a případná opatření, pokud by se jednalo o tzv. psí množírnu.

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 4. 6. 2022 10:34

  Motýl Emanuel

  No tenhle byznys se psy je tu především díky chovným stanicím, kdyby dlouhé roky netvořili z psů bez "rodokmenu" psy druhé kategorie, ač sami často plodí přešlechtěné a zdravotně hůře konkurující psi běžným vesnickým "vořechům", tak jim nikdo nebude platit tak vysoké částky za štěňata, které prostě nejsou opodstatněná.

  A kdyby jim lidi neplatili tak vysoké částky, ale jen adekvátních 1-4tis za reálné náklady na štěně a ne že si do "nákladů" na štěně zahrnou fenu a "koníček". Tak se nikomu nevyplatí množit psi nelegálně v nevyhovující podmínkách :)

  Je to úplně to samé, jako divit se, že v SAPE prodávají furt falešné oblečení, když výroba toho oblečení je prostě zisková i při pokutách díky tomu, jaký cenový rozdíl je mezi originály :) Jenže zatím co u oblečení jde o značku, tak u těch psů tady všichni obchodují se životem a to je amorální, je naprosto fuk jestli to dělá garážová množírna nebo "certifikovaná" množírna pod nálepkou chovné stanice, v principu v obou případech jde o množení života pro peníze a jen v jednom případě je větší jistota, že nedochází k týrání ale to je tak celé no :)

  Bohužel dokud tohle lidem nedojde a ceny těch papírových voříšků s rodokmenem porostou, tak se čím dál více lidem vyplatí množit třeba i nevyhovujících podmínkách.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).