Hlavní navigace

Když OSVČ ukončí svou činnost, musí se přihlásit na úřad práce?

3. 6. 2022

Sdílet

19.3.24 5krát/muž, podnikatel, zamyšlení, tápání, nevědomost Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

V případě, že se osoba samostatně výdělečně činná rozhodne ukončit svou činnost, má celou řadu povinností. Tzv. ohlašovací povinnost má vůči ČSSZ nebo zdravotní pojišťovně. Jak je to však s povinností hlásit se na úřad práce? 

Přihlášení na úřadu práce funguje na principu dobrovolnosti. Pokud OSVČ chce mít období, ve kterém výdělečnou činnost nevykonávala, započítané jako náhradní dobu pojištění pro výpočet důchodu, je vhodné se buď registrovat na úřad práce, popřípadě si platit dobrovolné důchodové pojištění.

Pro zápočet náhradní doby pojištění pro přiznání důchodu za období, kdy OSVČ činnost nevykonávala, je možné se registrovat na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání. Aby se vám doba strávená na úřadu práce započítala, je nutné splnit alespoň jednu z následujících podmínek:

  • V době evidence na úřad práce byla bývalé OSVČ poskytována podpora v nezaměstnanosti (nárok na podporu v nezaměstnanosti OSVČ vznikne v případě, že v posledních 2 letech před registrací na úřadu práce má dobu pojištění minimálně v délce 1 roku. Doba pojištění vzniká, je-li za dané období zaplaceno pojistné.),
  • Doba evidence na úřadu práce bez nároku na podporu v nezaměstnanosti se započítává jako náhradní doba pojištění maximálně v rozsahu 3 let, přičemž tato doba se zjišťuje zpětně ode dne vzniku nároku na důchod. Nicméně do 55 let se započítává maximálně 1 rok.

OSVČ může podat také přihlášku k dobrovolnému důchodovému pojištění jako osoba (ne jako OSVČ), na období, ve kterém nevykonávala žádnou výdělečnou činnost, ale maximálně na období jednoho roku zpětně před podáním přihlášky.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).