Hlavní navigace

Chystají se další úpravy u pojistného osob pracujících na dohody

12. 1. 2024

Sdílet

12.1.24 4x/ Otázka, zmatek, rozpaky Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Konsolidační balíček přináší také změny v placení sociálního a zdravotního pojištění u dohod o provedení práce. Nastat by měly od července tohoto. Než se tak stane, dojde zřejmě ještě k úpravám. 

U dohod o provedení práce se nově stanoví dva limity pro vznik účasti na pojištění zaměstnance. První limit bude stanoven pro DPP u jednoho zaměstnavatele, a to ve výši 25 % průměrné mzdy. 

Velký rozcestník změn v roce 2024, které se týkají podnikatelů Přečtěte si také:

Velký rozcestník změn v roce 2024, které se týkají podnikatelů

Druhý limit (vyšší) bude pro vznik účasti na pojištění při souběhu více DPP u více zaměstnavatelů, a to ve výši 40 % průměrné mzdy. Pokud zaměstnanec překročí jeden či druhý limit, bude muset být z jeho mzdy odvedeno také pojistné. Vzhledem k tomu, že zaměstnavatelé nemají přehled o výdělcích u dalších firem, nebudou do poslední chvíle vědět, zda vůbec a kolik budou odvádět.

Právě zde by mělo dojít k úpravám. Zaměstnavatelé nebudou muset čekat na výdělky u dalších firem. Nebude už potřeba cokoliv sčítat a následně doměřovat. Na každou dohodu se bude dívat samostatně, uvedl pro Hospodářské noviny tajemník Hospodářské komory ČR Ladislav Minčič.

Firma, která smlouvu s osobou pracující na dohodu nahlásí České správě sociálního zabezpečení jako první, uhradí pojistné pouze v případě, když výdělek přesáhne 10 000 korun. Všechny ostatní dohody budou mít limit pro neplacení odvodů podstatně nižší. Může se jednat o jednotky tisíc.

Vláda u dohod zapomněla na zdravotní pojištění, upozorňují daňoví experti Přečtěte si také:

Vláda u dohod zapomněla na zdravotní pojištění, upozorňují daňoví experti

Jak uvádí Hospodářské noviny, vzniká nový návrh v pracovní skupině. Členy jsou ministerstva a asociace zastupující podnikatele. Jeho podoba ještě není definitivní.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).