Hlavní navigace

Čtvrtina datových schránek leží ladem, uživatelé tím značně riskují

3. 1. 2024

Sdílet

3.1.24 /3x/ Datová schránka, pošta, dopis, e-mail Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Do 450 tisíc z 2 milionů nově založených datových schránek v loňském roce se doposud nikdo ani jednou nepřihlásil. Uživatelé tím přitom riskují, upozornil server iRozhlas.cz.

Čtvrtina datovek zůstala ležet ladem

Během prvních tří měsíců roku 2023 se nově datové schránky zřídily všem podnikajícím fyzickým osobám, které jsou zapsány v zákonem stanovené evidenci nebo rejstříku (například v živnostenském rejstříku nebo v jakémkoli z veřejných rejstříků evidovaných soudy), tedy těm, které mají IČO. Datové schránky byly také zřizovány každé právnické osobě, která ji ještě neměla. Šlo o ty, které jsou zapsány ve spolkovém či nadačním rejstříku, rejstříku ústavů, společenství vlastníků jednotek nebo obecně prospěšných společností. Celkově šlo o zhruba 2 miliony nových datových schránek.

Jak ale upozornil pro Radiožurnál Matyáš Vitík, mluvčí České pošty, která systém datových schránek spravuje, skoro čtvrtina subjektů se do datové schránky ještě ani jednou nepřihlásila. Datové schránky jsou povinné pro všechny, kdo mají IČO. Obeslali jsme zhruba dva miliony subjektů, předali jsme jim přístupové údaje. Z toho přibližně 450 tisíc uživatelů se do povinné datové schránky ještě nepřihlásilo. Může hrozit, že jim tam přišla nějaká výzva od úřadu a oni o tom ani neví, uvedl Matyáš Vitík.

Nevyzvedáváním zpráv riskujete

Platí sice, že dokument, který byl do datové schránky dodán, je formálně doručen v okamžiku, kdy se do datové schránky přihlásí příslušná osoba, která má s ohledem na rozsah svého oprávnění k dodanému dokumentu přístup, zároveň však platí fikce doručení. Pokud se ve lhůtě 10 dnů ode dne, kdy byl dokument do datové schránky dodán, nikdo s patřičnými přístupovými oprávněními do datové schránky nepřihlásí, považuje se takovýto dokument ze zákona za doručený posledním dnem uvedené lhůty.

Předmětná fikce doručení se neuplatní pouze v případě, kdy možnost náhradního doručení výslovně vylučuje zákon. V každém případě si lze v datové schránce nastavit automatické upozornění na příchozí zprávy prostřednictvím e-mailu tak, aby se podnikatel nemusel do datové schránky přihlašovat, pokud v ní nebude mít žádnou novou poštu, ale byl o nově příchozích zprávách vždy včas informován, dodal pro server Podnikatel.cz advokát Jiří Matzner.

Jaké nové povinnosti mají podnikatelé z důvodu povinného zřízení datových schránek? Přečtěte si také:

Jaké nové povinnosti mají podnikatelé z důvodu povinného zřízení datových schránek?

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).