Hlavní navigace

Datové schránky se povinně zřizují dalším profesím. Koho všeho se to týká?

29. 2. 2024

Sdílet

8.2.23 /3x/ E-mail, zpráva, datová schránka, dopis Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Povinné datové schránky se do konce března zřizují dalším profesím. Podobně jako loni u většiny OSVČ přijdou přístupové údaje dopisem od České pošty či do datové schránky fyzické osoby.

Komu se nově zřizují datovky

Další profese budou mít nově povinné datové schránky. Konkrétně se to týká architektů, autorizovaných inženýrů, autorizovaných techniků a úředně oprávněných zeměměřických inženýrů. Do konce března letošního roku je na základě údajů poskytnutých od profesních komor zřídí Digitální a informační agentura (DIA). Česká pošta následně všem těm, kterých se to týká, rozešle dopisy s přístupovými údaji, případně je zašle do datové schránky fyzické osoby.

Pokud si dotyční údaje doručované papírovou zásilkou nevyzvednou, budou následně uloženy na místní poště k vyzvednutí ještě dalších 90 dnů. Pokud se přístupové údaje přesto z nějakého důvodu nepodaří vyzvednout, nebyly z nějakého důvodu při odesílání doručeny či došlo k jejich ztrátě, zapomenutí, nelze je použít apod., je možné je získat i jiným způsobem, a to např. přihlásit se do datové schránky skrze Identitu občana či získat nové údaje na CzechPOINTu, upozorňuje se na webu datových schránek s tím, že v případě zjištěných nesrovnalostí se zřízením datové schránky nebo údajů vedených o autorizované osobě v datové schránce je nutné se obrátit na příslušné komory nebo profesní organizace jakožto poskytovatele dat, z jejichž evidencí informační systém datových schránek čerpá.

Zároveň platí, že nové datové schránky budou zřízeny i v případě, že dotyčná osoba již jednu či více datových schránek podnikajících fyzických osob vlastní.

Loni se datovky zřídily skoro všem OSVČ

Během prvních tří měsíců roku loňského roku se datové schránky zřídily všem podnikajícím fyzickým osobám, které byly zapsány v zákonem stanovené evidenci nebo rejstříku (například v živnostenském rejstříku nebo v jakémkoli z veřejných rejstříků evidovaných soudy), tedy těm, které mají IČO. Datové schránky byly také zřizovány každé právnické osobě, která ji ještě neměla. Šlo o ty, které byly zapsány ve spolkovém či nadačním rejstříku, rejstříku ústavů, společenství vlastníků jednotek nebo obecně prospěšných společností. Celkově šlo zhruba o 2 miliony nových datových schránek.

Čtvrtina datových schránek leží ladem, uživatelé tím značně riskují Přečtěte si také:

Čtvrtina datových schránek leží ladem, uživatelé tím značně riskují

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).