Hlavní navigace

Dnes jsou doručeny poslední složenky k dani z nemovitostí. Co dělat, pokud nedorazí?

25. 5. 2023

Sdílet

25.5.23.5x/ Schránka, dopis, pošta, muž, psaní Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Složenky s údaji potřebnými k úhradě daně z nemovitých věcí chodí do schránek poplatníků už nějaký ten týden. Dnes by měly dorazit poslední. 

Právě do 25. května 2023 měly být dle finanční správy rozeslány všechny složenky. Jak postupovat, pokud ji poplatník do tohoto data ve schránce nenašel? 

Pokud si je poplatník jistý, že nemohla informace k dani z nemovitých věcí dorazit jiným způsobem, měl by se neprodleně obrátit na místně příslušný finanční úřad. Zde mu potřebné údaje sdělí. 

Proč dorazily od téhož berňáku dvě složenky k dani z nemovitých věcí? Přečtěte si také:

Proč dorazily od téhož berňáku dvě složenky k dani z nemovitých věcí?

Kontrola e-mailu či datové schránky

Ještě než se však vypraví na úřad, doporučuje se ověřit, zda informace dorazila jinak. Je totiž možné, že se poplatník přihlásil k možnosti zasílat údaje e-mailovou zprávou. Ta pak mohla být doručena do nevyžádané pošty. Doporučuje se tedy zkontrolovat právě tuto složku v poště. 

Pokud je poplatník majitelem datové schránky, vyhlíží složenku také marně. Údaje dorazily datovou zprávou. Pro tento účel není rozlišován typ datové schránky, což je v souladu s dlouhodobou praxí. Informace bude obsahovat údaje shodné s těmi, které jsou standardně předtištěny na poštovních poukázkách, tedy výši stanovené daně, výši nedoplatku či přeplatku a údaje pro placení daně včetně QR kódu, doplňuje finanční správa.

Většině OSVČ už letos nepřijde složenka k dani z nemovitých věcí Přečtěte si také:

Většině OSVČ už letos nepřijde složenka k dani z nemovitých věcí

Údaje je pak možné nalézt také na portálu MOJE daně v Daňové informační schránce Plus (DIS +). Finanční správa nabízí návod krok po kroku, jak se k informaci dostat. 

Dokdy daň uhradit? 

Nepřesáhne-li výše daně 5000 Kč, je celá částka daně splatná do 31. května. Pokud je daň vyšší než 5000 Kč, je splatná ve dvou splátkách (do 31. května a do 30. listopadu příslušného roku). Poplatník však může uhradit celou částku daně, a to do 31. května.

Kolik zaplatíte, pokud daň z nemovitých věcí ignorujete? Přečtěte si také:

Kolik zaplatíte, pokud daň z nemovitých věcí ignorujete?

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).