Hlavní navigace

Jak postupovat poté, co jste obdrželi dopis s přístupovými údaji do datové schránky?

31. 1. 2023

Sdílet

11.5.23 5krát/žena, pochybnost, dotaz, otázka, rozčilení Autor: Depositphotos, podle licence: Rights Managed

Od roku 2023 je všem právnickým osobám i živnostníkům automaticky zřízena datová schránka. Již od začátku ledna přicházejí do poštovních schránek přihlašovací údaje.

Jak postupovat po doručení přihlašovacích údajů?

První přihlášení do datové schránky je nutné provést prostřednictvím stránky Mojedatovaschranka.cz. Pro přihlášení je nutné použít uživatelské jméno a heslo. Obojí je uvedeno v dopise. 

Po prvním přihlášení je třeba změnit heslo a zadat e-mailovou adresu. Po těchto krocích bude datová schránka připravena k použití. Po přihlášení je možné okamžitě přijímat a odesílat zprávy. 

Bude vám od roku 2023 zřízena datová schránka? Můžete si to ověřit Přečtěte si také:

Bude vám od roku 2023 zřízena datová schránka? Můžete si to ověřit

Datovky budou fungovat i bez přihlášení

Pokud se jedná o povinnu datovou schránku, která je zřízena automaticky, bude funkční i bez toho, aniž by došlo k přihlášení. A to po 15 dnech od doručení dopisu s přístupovými údaji nebo od vrácení dopisu odesílateli, pokud nebude dopis převzat nebo vyzvednut na poště. I do takto zpřístupněné datové schránky budou ze strany úřadů zasílány dokumenty. 

Po přihlášení je doporučeno aktivovat si v nastavení datové schránky službu notifikace. Kdykoli, kdy bude do datové schránky doručena datová zpráva, dostane uživatel upozornění.  A to buď e-mailem, nebo SMS zprávou.

Nepřevzít si přihlašovací údaje k datové schránce nebo se nepřihlásit se OSVČ vymstí Přečtěte si také:

Nepřevzít si přihlašovací údaje k datové schránce nebo se nepřihlásit se OSVČ vymstí

Archivace zpráv v datové schránce

Práce s datovou schránkou a její užívání má však svá specifika. Jedna z věcí, na kterou musí uživatelé myslet, je archivace zpráv. Jak už na serveru Podnikatel.cz upozornil advokát Jiří Matzner, je třeba při správě datových zpráv myslet na lhůtu, po kterou jsou k dispozici. 

Zprávy zůstávají uložené v datové schránce pouze 90 dní od doručení přihlášením. Vzhledem k nepříliš dlouhé lhůtě se nabízí možnost aktivovat si službu Datový trezor, který automaticky uchovává datové zprávy i po zákonné lhůtě. Službu si lze vyzkoušet po dobu 3 měsíců zdarma.

Sesterský server Lupa.cz nabízí čtenářům seriál, který se datovým schránkám věnuje podrobně. Dozvíte se mimo jiné, kde se vůbec datové schránky vzaly, na co přesně by se měly OSVČ připravit a další.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).