Hlavní navigace

Jak se v této době daří spořit firmám a živnostníkům?

15. 9. 2021

Sdílet

13.2.22 / 4X / váhání, peníze, muž, podnikatel Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Doba covidová přinesla mnohá úskalí. Celá řada podniků a živnostníků museli sáhnout do svých finančních rezerv, aby svůj byznys zachránili. I přesto nejsou ale čísla, která se týkají úspor, nijak zvlášť negativní. 

Úspory firem vzrostly od začátku roku o 41 miliard (3 %), objem úvěrů se zvýšil o 21 miliard (2 %). Nejrychleji rostly úspory živnostníků, kteří měli v červenci u bank uloženo o 16 miliard (10 %) více než na začátku roku. Objem jejich úvěrů přitom stagnoval. Vyplývá to z výpočtů společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Rozdíl mezi úsporami a dluhem firem je jeden z nejvyšších v historii

Firmy měly ke konci července v bankách uloženo celkem 1,26 bilionu korun a jejich celkový objem dluhu činil 1,14 bilionu korun. Měly tak naspořeno o 115 miliard korun více, než činil jejich dluh, a to je jedna z nejvyšších hodnot v historii České republiky. Celkem 4,24 % objemu dluhu nebylo řádně spláceno, na začátku roku to bylo 4,15 %, takže jde o mírné zhoršení.

Dluh živnostníků stagnuje

Nejrychlejším tempem spoří živnostníci, kteří měli v červenci v bankách uloženo 182 miliard, od začátku roku tedy naspořili 16 miliard. Oproti tomu objem jejich dluhů stagnuje, v červenci dosahoval 47 miliard, stejně jako na začátku roku. Živnostníci se jednak ve stále nepřehledné situaci nechtějí zadlužovat a spíše si vytvářejí úspory, důvodem jejich stagnujícího zadlužení je však také přísnější posuzování ze strany finančních institucí, vysvětluje Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).