Hlavní navigace

Jaká je výše mateřské a co je třeba doložit, když o ni žádáte?

26. 10. 2023

Sdílet

26.10.23 1*/žena, maminka, miminko, krmení, dítě Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství mají nejen zaměstnankyně, ale také, při splnění daných podmínek, OSVČ. Co je třeba doložit k žádosti a kolik mateřská činí? 

Pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství je nutná účast na nemocenském pojištění. Zatímco u zaměstnanců je při pracovní smlouvě účast na nemocenském pojištění povinná, u dohod mimo pracovní poměr závisí na výši výdělku. U OSVČ závisí na tom, zda se do systému nemocenského pojištění samy dobrovolně přihlásí.

Jaké podmínky musí splnit OSVČ, aby měly nárok na mateřskou? Přečtěte si také:

Jaké podmínky musí splnit OSVČ, aby měly nárok na mateřskou?

Co je třeba doložit? 

Žádost o mateřskou je vždy vystavena lékařem. Zaměstnankyně tiskopis předloží zaměstnavateli, který jej dodá příslušné okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ). Podnikatelky předloží lékařem vyplněnou žádost přímo příslušné OSSZ.

Jestliže na mateřskou nastupuje otec dítěte nebo manžel maminky dítěte, vyplní tiskopis Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče, ke kterému přiloží jeden z těchto dokladů: úřední rozhodnutí o péči, úmrtní list matky dítěte, v případě nemoci matky tiskopis Potvrzení o zdravotním stavu matky dítěte a nároku pojištěnce na peněžitou pomoc v mateřství anebo písemnou dohodu s matkou dítěte. 

Dohoda s matkou dítěte musí obsahovat: 

  • souhlas matky dítěte,
  • den porodu, 
  • den, od kterého bude otec dítěte / manžel matky o dítě pečovat (nelze žádat zpětně), 
  • úředně nebo okresní správou sociálního zabezpečení ověřený podpis matky dítěte 
  • a podpis otce dítěte nebo manžela, který ověřený být nemusí. 

Lhůta pro vyřízení dávky je 1 měsíc od data, kdy okresní správa obdrží vyplněné doklady, uvádí Česká správa sociálního zabezpečení

Musí zaměstnavatel umožnit dřívější návrat z mateřské či rodičovské? Přečtěte si také:

Musí zaměstnavatel umožnit dřívější návrat z mateřské či rodičovské?

Jak se vypočítá výše mateřské?

Výše mateřské se počítá z hrubé mzdy za rozhodné období 12 kalendářních měsíců předcházejících dni nástupu na dávku. Z této částky se spočítá redukovaný denní vyměřovací základ (RDVZ). Výše mateřské je 70 % RDVZ za kalendářní den. 

Jestliže žena otěhotní podruhé, je zaměstnaná u stejného zaměstnavatele, nastoupí na mateřskou do 4 let věku předchozího dítěte a v době od pobírání dávky nepracovala nebo pracovala za nižší peníze, výše další mateřské se vypočítává z redukovaného denního vyměřovacího základu jako u předchozí mateřské, pokud je to výhodnější. Dojde pouze k přepočtu podle redukčních hranic stanovených pro aktuální rok. 

Mateřská je vyplácena vždy zpětně, tzn. na počátku měsíce za měsíc předcházející, uzavírá Česká správa sociálního zabezpečení. 

Zaměstnání na mateřské, rodičovské a práce v šestinedělí Přečtěte si také:

Zaměstnání na mateřské, rodičovské a práce v šestinedělí

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).