Hlavní navigace

Pokud budeme ve vládě, opět zavedeme EET, říká Schillerová

28. 2. 2024

Sdílet

Alena Schillerová Autor: Eva Kovaříková, podle licence: CC BY-SA 4.0

Pokud se hnutí ANO dostane do vlády, opět se zavede elektronická evidence tržeb (EET). V podcastu PoliTalk to řekla bývalá ministryně financí Alena Schillerová.

ANO opět zavede EET

Alena Schillerovápodcastu serveru Novinky.cz uvedla, že v případě, že se ANO dostane do vlády, znovu zavede EET. Nemělo by jít ale o úplně stejný systém jako v minulosti. Nebude to EET, jak jste znali. Protože technologie velmi pokročily. Já mám vytvořenou pracovní skupinu, kde jsou experti z oblasti IT, podnikatelských svazů, podnikatelé, to znamená lidé, kteří skutečně podporují EET, řekla Schillerová.

Jak přesně bude nové EET vypadat, skupina teprve řeší. Podle Schillerové sice zatím proběhly jen tři schůzky, do voleb však má být vše přichystáno. Pokud nám voliči dají důvěru, nechceme to teprve pak začít chystat. Musíme být připraveni hlavně technicky. Cílem ale je využít maximálně to, co už je. Protože nevěřím, že finanční správa projekt zlikvidovala, ona ho zaslepila. Také to chceme celé maximálně zjednodušit, dodala Schillerová s tím, že by se měla vést i debata, koho všeho by se EET měla týkat. To znamená, co s malými podnikateli, kteří využívají paušální daň, třeba malíři pokojů, jestli je tímhle zatěžovat, upřesnila Schillerová.

Stávající vláda EET ukončila

Elektronická evidence tržeb (EET), vlajková loď tehdejšího ministra financí Andreje Babiše, byla spuštěna v prosinci 2016. V první vlně se dotkla podnikatelů, kteří poskytují ubytovací a stravovací služby. V druhé fázi o tři měsíce později dopadly e-tržby na maloobchod a velkoobchod. Třetí vlna se měla týkat například svobodných povolání, dopravy nebo zemědělství a čtvrtá řemeslníků a vybraných výrobních činností. Start těchto dvou posledních fází byl naplánován na 1. května 2020, ale kvůli koronaviru byl odložen na 1. ledna 2023. Nová vláda ale EET nakonec kompletně zrušila.

Účet končící EET: Podnikatelé zaplatili na pokutách 226 milionů korun Přečtěte si také:

Účet končící EET: Podnikatelé zaplatili na pokutách 226 milionů korun

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).