Hlavní navigace

Týká se vás daňové přiznání právnických osob? Využijte interaktivní formuláře

28. 2. 2024

Sdílet

27.2.24 4*/žena, počítač, hledání Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Právnické osoby mají v daňovém přiznání jen jeden základ daně, ale také pro ně platí povinnost ho podat. Usnadnit práci si mohou díky našim interaktivním formulářům.

Šablona s daňovým přiznáním právnické osoby s exportem do XML za rok 2023 je připravena ve formátu Microsoft Excel. Uživatelé tak mohou vše udělat ve známém prostředí, jejich data se nikam neodesílají a zůstávají v jejich počítači. Po vyplnění je možné soubor vyexportovat do formátu XML pro elektronické podání.

Přiznání k dani z příjmů právnických osob

Daňové přiznání k dani z příjmů právnických osob

Zdarma je možné si stáhnout omezenou verzi formuláře, díky které můžete ověřit její podobu a funkčnost. K dispozici jsou také pokyny pro vyplňování.

Zvýšila se sazba daně

Jak jsme již psali, nejbolestivější změnou, kterou konsolidační balíček právnickým osobám nadělil, je zvýšení sazby daně z příjmů právnických osob. Zatímco do konce roku 2023 právnické osoby zdaňují svůj hospodářský výsledek (resp. základ daně) sazbou daně ve výši 19 %, v následujících letech bude zdanění vyšší. Nově se totiž zavedla sazba daně z příjmů právnických osob ve výši 21 %.

Obecně funguje zdanění příjmů právnických osob (typicky třeba společností s ručením omezeným) tak, že účetní jednotka vygeneruje za dané účetní (resp. zdaňovací) období hospodářský výsledek, kterým může být buď zisk, nebo ztráta, a ten se následně upraví na tzv. základ daně. Upravený základ daně pak podléhá zdanění příslušnou sazbou daně.

Pokud tedy účetní jednotka vygenerovala za rok 2023 zisk ve výši 1 mil. Kč, který pro účely znázornění budeme považovat i za základ daně, zaplatí na daních 190 tis. Kč. Pokud však vygeneruje zisk 1 mil. Kč za rok 2024, zaplatí na daních již 210 tis. Kč.

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi podnikáním jako OSVČ a eseróčkem? Přečtěte si také:

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi podnikáním jako OSVČ a eseróčkem?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).