Hlavní navigace

Jurečka chce od OSVČ více peněz a ještě sáhne na penzijní spoření

26. 5. 2023

Sdílet

Marián Jurečka Autor: Vitalia.cz /Karel Choc

(Aktualizováno) Na webu ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) se v nové sekci Důchodová reforma objevily důvody, proč mají OSVČ platit státu více. Do toho se ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka rozhodl sáhnout i na podmínky dobrovolného penzijního spoření. 

Proč mají platit OSVČ více? Protože chybí peníze v důchodovém systému

Proč mají OSVČ platit více na sociálním pojištění? Aby i osoby samostatně výdělečné činné měly důstojný důchod. To byl alespoň jeden z prvních argumentů ministra Jurečky, který tak komentoval navýšení odvodů do systému sociálního zabezpečení. Jak se ale ukázalo, jen o důstojných důchodech navýšené odvody nejsou. Jurečka totiž potřebuje více peněz do důchodového systému a na webu ministerstva to uvádí jako druhý důvod navýšení. 

Paušální daň OSVČ vzroste, a to až o 24 tisíc korun ročně v prvním pásmu Přečtěte si také:

Paušální daň OSVČ vzroste, a to až o 24 tisíc korun ročně v prvním pásmu

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) velmi často odvádí na sociální pojištění pouze minimální povinnou částku. Mají pak velmi nízký důchod, zároveň v systému chybí finance na důchody. Proto by se povinný minimální vyměřovací základ měl zvýšit z 25 % průměrné mzdy na úroveň 40 %. Nebude se jednat o skokový nárust, ke zvýšení dojde postupně během tří let, píše se na webu ministerstva práce a sociálních věcí. 

OSVČ se tak budou muset smířit s tím, že budou platit více. Pokud by si chtěly k důstojnému důchodu ještě přilepšit, budou muset počítat i s omezením penzijního spoření. Jak zjistily Seznam zprávy, vláda po omezení stavebního spoření chce omezit výhody právě i u penzijního spoření. 

Stavební spoření se omezí, zpřísní i podpora v nezaměstnanosti Přečtěte si také:

Stavební spoření se omezí, zpřísní i podpora v nezaměstnanosti

Státní příspěvek u penzijního spoření pouze v rámci renty

Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky totiž střadatelé zneužívají státní podporu tím, že celou částku většinou vyberou najednou a peníze včetně státní podpory použijí například na dovolenou. 

Ministr chce proto změnit podmínky penzijního spoření v tom smyslu, že státní podpora bude dostupná pouze těm, kteří si peníze budou vybírat formou renty v průběhu 10 let, nebo budou investovat naspořené peníze do bydlení. Chci, aby tam byla garance, že státní příspěvek bude, když si rentu člověk bude vybírat postupně. Budu dbát na to, aby se to ve druhém čtení takto upravilo, upřesnil ministr pro Seznam zprávy. 

A jak hodnotí nový návrh samotné penzijní společnosti? Podpořit čerpání rentou oproti jednorázovému výběru je podle nich smysluplné. Stát vkládá do penzijního spoření své peníze, a proto má právo říct, jak bude s jeho příspěvky nakládáno. 

Již nyní stát jednorázové výběry naspořené penzijní částky znevýhodňuje vyšším zdaněním. Potenciálně dále zpřísnit podmínky, za nichž mohou klienti naspořenou penzi jednorázově vybrat, považuji za možná smysluplnější, než paušálně zakázat jednorázový výběr jako takový. Mohou totiž existovat situace, kdy je pro finanční zdraví klienta výhodnější vybrat naspořenou částku jednorázově a část z ní například dále investovat. Zároveň by bylo dobré, aby podmínky pro jednorázový výběr u státem podporovaných penzijních produktů byly vždy stejné, řekl serveru Podnikatel.cz Aleš Poklop, předseda představenstva Penzijní společnosti České spořitelny.

Jak hodnotíte práci ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky? Hodnoťte známkou jako ve škole.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).