Hlavní navigace

Kolegyně si vodí do práce psa. Kolegovi to ale vadí. Co s tím může dělat?

12. 7. 2022

Sdílet

12.7.22 1krát/muž, pes, pracoviště, počítač Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Rozhodnutí o tom, zda si zaměstnanec může nebo nemůže vzít na pracoviště domácí zvíře, je pouze a jenom na zaměstnavateli. Co když se ale jeho přítomnost kolektivu nelíbí? 

Situaci, kterou přinesla běžná praxe, řešil Státní úřad inspekce práce, na který se obrátil zaměstnanec s prosbou o radu. 

Dotaz z praxe

Jaké je řešení v situaci, pokud si kolegyně vodí do práce psa a mně to vadí? Jsme ve společné kanceláři. Pes na pracovišti zavazí, párkrát už se po mně ohnal a také je vlivem jeho přítomnosti v kanceláři nepříjemný zápach. S kolegyní se nedá rozumně domluvit a ostatním kolegům to nevadí, protože s ní nejsou ve stejné místnosti.


Peníze mají dorazit 20. den v měsíci. Chodí ale pokaždé jinak. Musí zaměstnavatel dodržet termín výplaty?
Přečtěte si také:

Peníze mají dorazit 20. den v měsíci. Chodí ale pokaždé jinak. Musí zaměstnavatel dodržet termín výplaty?

Státní úřad inspekce práce na úvod připomíná, že právě zaměstnavatel zajišťuje pracovní podmínky na pracovišti, které jsou standardně upraveny v pracovněprávních předpisech, vydává různé vnitřní předpisy a směrnice, ale je také odpovědný za stav pracoviště a za bezpečnost a ochranu zdraví při práci zaměstnanců na jeho pracovišti.

Právní předpisy České republiky v oblasti bezpečnosti práce nezavazují zaměstnavatele k tomu, aby umožnil zvířatům vstup na pracoviště. Na druhou stranu mu ani nezakazují povolit zvířatům vstup na jeho pracoviště. Je tedy výslovně na uvážení zaměstnavatele, zda zvířata na pracovišti povolí, či nikoliv.

Rozhodnutí o povolení či nepovolení zvířete na pracovišti by mělo být zpravidla obsaženo v interním dokumentu zaměstnavatele – interní směrnici, případně v pracovním řádu. Pokud zaměstnavatel o této otázce nerozhodl, zaměstnanec si může vzít zvíře s sebou do práce, upřesňuje svůj názor Státní úřad inspekce práce a dodává: Vycházíme ze zásady, že co není zakázáno, je povoleno.

Pokud zaměstnavatel povolil zvířata na pracovišti a některým zaměstnancům jejich přítomnost překáží, nezbývá jim nic jiného (s výjimkou změny zaměstnání) než respektovat rozhodnutí zaměstnavatele.

Zaměstnanec alergik

Jiná situace nastává, pokud je např. některý ze zaměstnanců alergický na takovéto zvíře. V takovém případě by měl zaměstnavatel, který odpovídá za ochranu zdraví při práci, změnit své rozhodnutí a zakázat vstup zvířat na pracoviště. V opačném případě se může poškozený zaměstnanec obrátit na místně příslušnou krajskou hygienickou stanici, která má v kompetenci ochranu veřejného zdraví.


Patří zvířecí mazlíčci do práce? Co si rozmyslet dřív, než benefit zavedete?
Přečtěte si také:

Patří zvířecí mazlíčci do práce? Co si rozmyslet dřív, než benefit zavedete?

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 12. 7. 2022 18:36

    Jehovista

    Takze co jsme se dozvedeli? Zamestnanec ma smulu. Jestli je alergicky, ma se obratit na hygienickou stanici a bude se dit kdo vi co. A co kdyz se nekdo psu boji? Ja bych to bral jako prekazku na strane zamestnavatele a kdyz bude v kancelari cokl, tak se proste otocim a pujdu domu.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).