Hlavní navigace

Konec zelené karty a další změny týkající se pojištění vozidel

1. 12. 2023

Sdílet

1.12.23 2x / řidič, radost, kamion, doprava Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Další změnou je rozšíření okruhu vozidel podléhajících povinnosti pojištění odpovědnosti. Dále také nová pravidla pro byznys se sdílenými koloběžkami. 

Poslanecká sněmovna schválila návrh zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Stejně tak byl schválen návrh doprovodného zákona. 

Zelená je nová černá. Češi si zamilovali elektrokoloběžky půjčované přes mobil Přečtěte si také:

Zelená je nová černá. Češi si zamilovali elektrokoloběžky půjčované přes mobil

Stávající zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla byl přijat před více než 20 lety a byl od té doby mnohokrát novelizován. Vzhledem k rozsahu změn, které přináší transponovaná směrnice, byla tato problematika zpracována ve zcela novém zákoně, který přinese moderní a efektivní rámec pro pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Ten bude lépe odpovídat aktuálním evropským standardům a zároveň zlepší ochranu občanů České republiky, uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura.

Souhrn důležitých změn: 

  • Rozšíří se okruh vozidel podléhajících povinnosti pojištění odpovědnosti. Vozidlem se nově rozumí takové, které má maximální konstrukční rychlost vyšší než 25 km/h, resp. je vyšší než 14 km/h, pokud je jeho provozní hmotnost větší než 25 kg, a také přípojná vozidla.
  • Za motorová vozidla pro účely pojištění se považují ta, kde je motor hlavním zdrojem pohybu. Nově bude tedy povinnost pojištění dopadat např. na elektrické koloběžky či Segwaye. Povinnost nebude dopadat na elektrokola.
  • Povinnost pojištění z provozu vozidla se bude týkat vždy provozovatele, nikoliv řidiče, který si ho dočasně půjčil. To platí i v případě sdílených koloběžek.
  • Ruší se zelené karty pro prokazování pojištění odpovědnosti při provozu vozidla na území České republiky. Nahradí je online evidence pojištění. Pro cesty do zahraničí bude ale zelená karta nadále potřebná.
  • Zjednoduší se evidenční úkony při změnách v registru silničních vozidel. 
  • Zvýší se minimální limity pojistného plnění ze současných 35 mil. Kč na 50 mil. Kč.
  • Výjimka z povinnosti pojištění odpovědnosti se týká provozu vozidel při účasti na motoristickém závodu ve vymezeném prostoru mimo běžný provoz vozidel na uzavřených motoristických tratích nebo trasách.
  • Výjimka z povinnosti pojištění odpovědnosti se uplatní v případě provozu neregistrovaných vozidel mj. uzavřených objektů a prostor i prostor, které sice ve fyzicky uzavřeny nejsou, ale jsou nepřístupné veřejnosti. Jde například o zahradní traktory, které se pohybují výhradně na soukromém pozemku. Pokud ale  vyjedou na silnici, pojištění mít musí.
Pojišťovny radí: „Pokud chcete být v klidu, pojistěte se.“ Víme, jak na to Přečtěte si také:

Pojišťovny radí: „Pokud chcete být v klidu, pojistěte se.“ Víme, jak na to

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).