Hlavní navigace

Máme nejnižší nezaměstnanost v EU. Lidé na pracáku hojně využívají dotované kurzy

9. 7. 2024

Sdílet

9.7.24 2x/Brigádník, úklid, mladí zaměstnanci Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Míra nezaměstnanosti zůstává v červnu na 3,6 %. I přes mírnou stagnaci je nezaměstnanost v Česku nejnižší v Evropské unii. Mezi uchazeči o zaměstnání roste zájem o rekvalifikační a dotované kurzy. 

Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání byl v červnu o 9132 vyšší než počet registrovaných volných pracovních míst. Převis poptávky nad nabídkou práce tak trvá již sedmý měsíc v řadě.

Za první pololetí pomohl úřad práce k nové práci 140 tisícům lidí. To je o 65 tisíc více než vloni. Úřadu práce se daří nacházet zaměstnání stále více lidem. Výrazně nám roste také počet absolvovaných rekvalifikací, které úřad práce administruje a nabízí. Lidé si touto cestou mohou výrazně zlepšit svou kvalifikaci v různých oborech, a tím si současně vylepšit svou pozici na trhu práce, uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka

Úřad práce přispívá na rekvalifikační kurzy nezaměstnaným až 50 tisíc korun Přečtěte si také:

Úřad práce přispívá na rekvalifikační kurzy nezaměstnaným až 50 tisíc korun

Generální ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof popisuje tři zásadní trendy, které se na pozitivních výsledcích podílejí: Zájem o nízkokvalifikovanou práci setrvale klesá, ale zároveň setrvale roste zájem o rekvalifikace, což je moc dobře. Třetím výrazným trendem je rostoucí počet lidí, které úřad práce vrací na trh práce a nachází jim lepší uplatnění. Pro prosperitu a konkurenceschopnost tuzemské ekonomiky je důležité, že roste zájem o rekvalifikace a dotované kurzy v oblasti digitalizace, průmyslu 4.0 a datových analýz – ty nabízíme na e-shopu Jsemvkurzu.cz.

Je dlouhodobě na pracáku. Kolik let se mu automaticky započítá do důchodu? Přečtěte si také:

Je dlouhodobě na pracáku. Kolik let se mu automaticky započítá do důchodu?

Změny u dohod se projevily

Co se týká meziročního srovnání, tak zatímco v roce 2023 došlo mezi květnem a červnem k poklesu míry nezaměstnanosti, i když velmi mírnému, v letošním roce tomu tak nebylo. Zaměstnavatelé totiž už s předstihem avizovali, že v letošním roce budou přijímat méně sezónních pracovníků. Brigády využívají nejen studující, ale i nezaměstnaní.

Nejvyšší míra nezaměstnanosti je v okresech Most, Karviná a Chomutova. V některých z těchto okresů navíc pokračoval nárůst nezaměstnanosti i přes sezónně příznivé podmínky.

Řádná dovolená u dohod od roku 2024 v otázkách a odpovědích Přečtěte si také:

Řádná dovolená u dohod od roku 2024 v otázkách a odpovědích

Poskytujete řádnou dovolenou u dohod?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).