Hlavní navigace

Menším firmám se zastropují ceny plynu nehledě na výši odběru, schválila vláda

2. 11. 2022

Sdílet

3.11.22 /3x/ Domino, zastavit, stop, obrat Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Nejenom střední odběratelé, ale i velkoodběratelé z řad malých a středních firem budou mít cenově zastropovanou spotřebu plynu, a to na 80 % předchozí spotřeby. Počítá s tím návrh vyhlášky, kterou ve středu schválila vláda.

Cenové stropy již byly schváleny

V již schválené vyhlášce, která zavedla od roku 2023 zastropování cen, je stanoveno, že cena elektřiny má být zastropována na úrovni 6,05 Kč včetně DPH za KWh a cenu plynu na 3,03 Kč včetně DPH za KWh. Stálé měsíční plat bude pro existující smlouvy zmražen na stávající úrovni, pro nové smlouvy bude stanovena maximální hodnota v nařízení vlády na úrovni 130 Kč/měsíc/odběrné místo.

U elektřiny se má cenový strop týkat všech zákazníků na hladině nízkého napětí, přičemž strop se bude týkat 100 % jejich spotřeby. Strop se tak týká i podnikatelů, závisí však na tom, zda odebírají proud z nízkého, nebo vysokého napětí. U malých a středních firem (podnik do 250 zaměstnanců a obratem do přibližně 1,25 miliard korun) na hladině vysokého napětí pak má být strop nastaven na 80 % nejvyšší měsíční hodnoty odběru elektřiny v odběrném místě za posledních 5 let. Velké firmy budou mít možnost zpětné kompenzace zvýšených nákladů na energie z dotace od MPO prostřednictvím Dočasného krizového rámce.

U plynu pak mělo platit obdobně, že strop se týká bez omezení spotřeby všech domácností i maloodběratelů z řad malých a středních podnikatelů. U středních odběratelů z řad malých a středních podnikatelů mělo platit zastropování na úrovni 80 % nejvyšší měsíční hodnoty odběru.

Zastropování cen energií se týká i OSVČ a malých a středních firem Přečtěte si také:

Zastropování cen energií se týká i OSVČ a malých a středních firem

Malí a střední podnikatelé budou mít strop i při velké odběru

Nyní však vláda schválila změnu vyhlášky, podle které se bude zastropování cen u týkat všech malých a středních firem bez ohledu na to, zda jsou střední odběratelé a nebo velkoodběratelé. Ruší se omezení výše odběru plynu zákazníka, který je malým nebo středním podnikatelem, pro účely vymezení práva na zastropovanou cenu plynu, protože v některých případech tyto subjekty z hlediska roční výše odběru plynu přesahují hodnotu 4200 MWh, přestože se jedná o malé nebo střední podniky, vysvětluje se v důvodové zprávě.

Jak upozornil na Twitteru premiér Petr Fiala, v praxi to znamená, že například i pekárny nebo sklárny budou mít zastropováno 80 % spotřeby plynu.

Kdo je střední odběratel a kdo velkoodběratel

Střední odběratelé mají roční odběr plynu v odběrném místě alespoň 630 MWh a maximálně 4200 MWh.

Velkoodběratelé jsou ti, jejichž roční odběr plynu v odběrném místě je vyšší než 4200 MWh.

Vyhláška dále počítá s tím, že se cenový strop rozšíří i na subjekty, které jsou založeny nebo ovládány státem nebo územními samosprávnými celky. Stejně tak se stropy budou týkat i kategorie zákazníků připojených k distribuční soustavě na hladině vysokého a velmi vysokého napětí, resp. zařazených do kategorie střední odběratel nebo velkoodběratel, pokud je zároveň splněna podmínka, že takový zákazník odebírající elektřinu nebo plyn je sportovní organizací a současně se nejedná o sportovní organizaci, která by byla obchodní korporací.

Souhlasíte se zastropováním cen energií?

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).