Hlavní navigace

Nejasnost na výplatní pásce: Musí dát zaměstnavatel podklady, jak mzdu vypočítal?

1. 12. 2022

Sdílet

1.12.22 1*/žena, údiv, dopis, pochybnost, šok, překvapení Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

O povinnosti zaměstnavatelů předávat výplatní pásky zaměstnancům pojednává zákoník práce. Jedná se o doklad, který obsahuje údaje o jednotlivých složkách mzdy nebo platu a o provedených srážkách. 

Jak je to v případě, že na výplatní pásce něco nesedí a zaměstnanec se chce ujistit, zda je vše spočítané správně? Musí zaměstnavatel doložit podklady, ze kterých bude patrné, jak k výpočtu došel? 

Jak uvádí § 142 zákoník práce, při měsíčním vyúčtování mzdy nebo platu je zaměstnavatel povinen vydat zaměstnanci písemný doklad obsahující údaje o jednotlivých složkách mzdy nebo platu a o provedených srážkách. Na žádost zaměstnance předloží zaměstnavatel doklady, na jejichž základě mzdu nebo plat vypočetl. Musí proto obsahovat i údaje, bez nichž je tento výpočet nemožný, zejména o odpracované době, práci přesčas, v noci, ve svátek apod. Je tedy zcela evidentní, že zaměstnavatel takovou povinnost má a musí ji dodržet. 

Víme, co se zaměstnanci může strhnout ze mzdy. Radíme vám v poradně Přečtěte si také:

Víme, co se zaměstnanci může strhnout ze mzdy. Radíme vám v poradně

Výplatní pásky v elektronické podobě

V rámci diskusního fóra na Businesscenter.cz se také často objevuje otázka ohledně formy výplatní pásky. 

Dotaz z praxe: 

Ve firmě nám oznámili, že od výplaty mezd za leden 2023 budou zasílat výplatní pásky jen v elektronické podobě. Jsou však lidé, kteří nemají e-mail ani chytrý telefon. Může nám toto zaměstnavatel nařídit? Je povinnost pásky předat v papírové podobě?

Zákoník práce o formě výplatní pásky, respektive dokladu s údaji o jednotlivých složkách mzdy nebo platu a o provedených srážkách, nehovoří. Jakou formu tedy zaměstnavatel zvolí, závisí většinou na zaběhnuté praxi a domluvě se zaměstnanci. 

Jak ale upozorňují odborníci, zaměstnanci by měli být o přechodu na elektronickou formu výplatní pásky obeznámeni s dostatečným předstihem. Doporučuje se také získat od zaměstnanců písemný souhlas s přechodem na elektronickou výplatní pásku.

Jak se zvýší průměrná mzda pro rok 2023? Přečtěte si také:

Jak se zvýší průměrná mzda pro rok 2023?

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).