Hlavní navigace

Od června vzrostou důchody. Jak se zvýšení vypočítá?

3. 5. 2022

Sdílet

10.7.24 /5x/ senior, žena, starší, důchodce, zamyšlení Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Od června 2022 se zvýší důchody. Důvodem je rostoucí inflace. Důchod se zvýší v průměru o 1017 Kč, a to automaticky. Lidé pobírající penzi nebudou muset o navýšení nikterak žádat. 

Jak se výše důchodu vypočítá, ukazuje příklad

Každý důchod se skládá ze základní výměry a z procentní výměry. Základní výměra je pro všechny důchody jednotná a v rámci mimořádné valorizace se nezvyšuje. Procentní výměra se stanovuje individuálně a v souvislosti s mimořádnou valorizací se bude všem zvyšovat o 8,2 %.

Výpočet důchodu si můžeme uvést na následujícím příkladu důchodce, který od ledna 2022 pobírá důchod ve výši 16 356 Kč. 

Od této částky odečteme pro všechny důchody jednotnou základní výměru, která činí 3 900 Kč. Zbývající částka je tzv. procentní výměra, v tomto případě 12 456 Kč, která se mimořádnou valorizací navýší o 8,2 %, tedy o 1 022 Kč. K výsledné částce 13 478 Kč připočteme zpět základní výměru 3 900 Kč a získáme konečnou výši důchodu vypláceného od měsíce června v rámci mimořádné valorizace. V našem příkladu se jedná o 17 378 Kč.

Mimořádnému zvýšení důchodů se věnuje Česká správa sociálního zabezpečení ve svém měsíčním zpravodaji: Zpravodaj ČSSZ

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 3. 5. 2022 14:40

    ViR

    Děkuji tímto autorce článku redaktorce Janě Knížkové, že na rozdíl od mnoha "žurnalistů - ignorantů" se vyvarovala napsání blábolu, že si důchodci "polepší", jak je v poslední době zvykem, takže veřejnost věci neznalá má pocit, že se "geronti" budou (zase) mít lépe.

    Pravda je taková, že valorizovat s pětiměsíčním zpožděním je stejné, jako dobíhat ujíždějící rychlík. Takže i po mimořádné valorizaci si penzisté s pravděpodobností blížící se jistotě za své důchody koupí méně, než kolik si mohli koupit na počátku období, za které se inflace "kompenzuje", tedy v červenci 2021.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).