Hlavní navigace

OSVČ v paušálním režimu na neschopence: Projeví se to na výši paušální daně?

17. 3. 2023

Sdílet

1.3.24 4krát/muž, zranění, nemoc, neschopenka, dotaz Autor: Depositphotos, podle licence: Rights Managed

Osoby samostatně výdělečně činné, a to i ty v paušálním režimu, se pro úhradu nemocenského pojištění mohou rozhodnout dobrovolně. Pokud pak kvůli úrazu či nemoci nemohou vykonávat svou činnost, mají nárok na nemocenské.

OSVČ tak v případě, že je práce neschopná, neplatí zálohy na důchodové pojištění a pojistné na nemocenské pojištění za kalendářní měsíce, v nichž měla po všechny dny nárok na nemocenské vyplácené z dobrovolného nemocenského pojištění. Za období nároku na výplatu nemocenského se přitom považuje i prvních 14 dnů nemoci, kdy výplata dávky OSVČ nenáleží.

U záloh na zdravotní pojištění je to stejné. OSVČ není povinna hradit zálohy na zdravotní pojištění, pokud byla po celý kalendářní měsíc uznána práce neschopná nebo jí byla nařízena karanténa podle zákona o nemocenském pojištění.

Musí OSVČ na neschopence hradit zálohy na sociální pojištění? Přečtěte si také:

Musí OSVČ na neschopence hradit zálohy na sociální pojištění?

Jak je to u OSVČ v paušálním režimu? 

Účast v paušálním režimu přináší OSVČ celou řadu výhod. Tato situace je však jedna z těch, kterou lze považovat za nevýhodnou. Pokud je totiž OSVČ v paušálním režimu, která si hradí dobrovolné nemocenské pojištění, práce neschopná, na výši paušální daně se to nikterak neprojeví. 

V případě, že je OSVČ po celý kalendářní měsíc práce neschopná nebo je jí nařízena karanténa, nebude moci využít úlevu neplatit za takový kalendářní měsíc zálohu na pojistné, potvrzuje Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR. Paušální zálohy bude muset v paušálním režimu platit vždy ve stejné výši. A to platí jak pro sociální pojištění, tak zdravotní pojištění. 

Nemocenské pojištění OSVČ v paušálním režimu: Jaké jsou měsíční zálohy? Přečtěte si také:

Nemocenské pojištění OSVČ v paušálním režimu: Jaké jsou měsíční zálohy?

Stejně tak je OSVČ, která je účastna paušálního režimu, povinna platit paušální zálohy i za ty kalendářní měsíce, v nichž po celý tento kalendářní měsíc měla nárok na výplatu nemocenské dávky, jako je peněžitá pomoc v mateřství či dlouhodobé ošetřovné. 

Jediné, co není nutné v době neschopenky hradit, jsou zálohy na nemocenské. Pojistné na nemocenské pojištění OSVČ při nároku na výplatu nemocenské dávky po celý měsíc platit nemusí, potvrzuje Česká správa sociálního zabezpečení. 

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 3. 2023 9:24

    valach

    Stát na zaměstnanci vybere z jeho nákladu na mzdu cca 45%, když si jde zaměstnanec cokoli koupit, zaplatí v obchodě ještě 21% DPH. Možná si koupí pohonné hmoty, pak zaplatí ještě 60%. Opravdu Vám nepřijde v tomhle státě něco divného. Mají za to lidé zdravotní péči a důchod, který si zaslouží nebo s ještě nevybranými penězi na daních už počítají dopředu některé subjekty a je třeba za ně platit neziskovky, dotovat migranty, platit zbraně, dotovat statisíce na fotovoltaikách, dotovat elektromobily. Co z toho pomůže Čechům, kteří si tyto daně platí a bydlí např. v paneláku ? a je opravdu moudré zvyšovat daně OSVČ ? ti daňovou zátěž buď okamžitě převedou na lidi, zkrachují a nebo odejdou do zahraničí.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).