Hlavní navigace

Ověřovat věk v hospodě bude možné bez občanky

20. 12. 2022

Sdílet

30.5.23 2*/hospoda, pivo, mladiství, alkohol, radost, oslava Autor: Depositphotos, podle licence: Rights Managed

Při prodeji alkoholických nápojů a cigaretových výrobků jsou podnikatelé povinni kontrolovat věk. Prodej takového zboží mladistvým je totiž zakázán. K ověřování věku nebude třeba občanského průkazu. 

Kontrola věku bez občanky

V rámci postupné digitalizace přichází pomalu doba, kdy nebude nutné, aby u sebe měl člověk celou řadu dokladů. Pro ověřování věku je možné využít Bankovní identitu plus. 

Při nalévání alkoholu v baru nebo hospodě tak podnikatel ověří věk zákazníka pomocí QR kódu nebo aplikace. Uživatel Bankovní identity v aplikaci vygeneruje QR kód. Podnikatel pak čtečkou QR kódů ověří věk. Je možné také načíst do aplikace QR kód prodávajícího. Tak pak ukáže, zda zákazník splňuje věkový limit. 

Aplikaci lze využít v restauracích, barech, obchodech, e-shopech, půjčovnách i výdejních automatech či boxech. Při jejím užití budou všechny další soukromé a citlivé údaje skryty. 

Půjde ověřování věku pomocí aplikace obejít? 

Uživatelé ovšem namítají, že při ověřování věku pomocí aplikace může docházet k podvodům. Aplikace jako taková totiž nezobrazuje fotografii, proto je možné, že si budou mladiství mezi sebou půjčovat mobilní telefony nebo si stáhnou cizí Bank ID. Prokazovat se cizím ID je přitom trestný čin. Server Podnikatel.cz se s námitkou obrátil na poskytovatele Bank ID, jak tuto věc hodlá ošetřit. Vyjádření nabídneme v článku, který bude na toto téma navazovat. 

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).