Hlavní navigace

Podnikatelé mohou žádat o bezúročné úvěry, týká se to však jen 3 krajů

12. 4. 2023

Sdílet

12.4.23 /2x/ spoření, prasátko, peníze Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Národní rozvojová banka (NRB) a Ministerstvo životního prostředí (MŽP) připravily v tzv. uhelných regionech program bezúročných úvěrů na podporu investičních aktivit malých a středních podnikatelů. Týká se tří krajů.

Podnikatelé v uhelných krajích mohou žádat o úvěry

NRB spolu MŽP připravilo pro podnikatele v Moravskoslezském, Ústeckém a Karlovarském kraji program bezúročných úvěrů v rámci Operačního programu Spravedlivá transformace. Podnikatelé mohou o úvěry žádat od 17. dubna letošního roku. Malí a střední podnikatelé budou moct konkrétně čerpat bezúročné úvěry od 500 tisíc do 60 milionů korun v případě realizace projektů v Ústeckém a Karlovarském kraji a až 100 milionů korun v případě realizace projektů v Moravskoslezském kraji a financovat jimi až 90 % způsobilých výdajů projektu.

Úvěry budeme poskytovat s nulovou úrokovou sazbou. Doba splatnosti bude až 10 let včetně možnosti bezplatného odložení splácení až na 4 roky. Zatíženo jakýmikoliv poplatky nebude ani samotné poskytnutí úvěru či jeho předčasné splacení, doplnil Pavel Křivonožka, člen představenstva NRB zodpovědný za úsek řízení obchodu.

Celkově je na bezúročné úvěry vyhrazeno 1,8 mld. Kč, které mohou být využívány opakovaně podle toho, jak budou poskytnuté úvěry postupně spláceny. Půjčky pomohou rozhýbat podnikání v nových oborech a přinesou nové příležitosti pro zaměstnanost v regionech, zároveň ale podporují moderní obory a inovace, které jsou příznivé i pro životní prostředí. Peníze z programu Spravedlivá transformace jsou specifické i v tom, že mohou podpořit oblasti, které ostatní operační programy nepokrývají. Pro Karlovarský, Moravskoslezský a Ústecký kraj to jsou extra prostředky oproti ostatním regionům, komentoval ministr životního prostředí Petr Hladík.

Podnikatelé budou moci využít prostředky z úvěru k pořízení dlouhodobého hmotného i nehmotného majetku, jako je třeba nákup strojů, zařízení, softwarů a licencí či pořízení a technické zhodnocení budov a pozemků.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).