Hlavní navigace

Jurečka chce OSVČ zvýšit jak vyměřovací základ, tak minimální zálohy

12. 4. 2023

Sdílet

12.4.23 /2x/ Řev, hněv, smutek,vztek, facepalm, deprese Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Zatímco původně ministerstvo  počítalo s tím, že OSVČ zvýší buď minimální zálohy na sociální pojištění, nebo vyměřovací základ, nyní navrhuje udělat oboje, píší Hospodářské noviny

Minimální zálohy by OSVČ vzrostly o 70 %

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) původně připravilo materiál s dvěma cestami, jak by se mohly zvýšit odvody na sociální pojištění. Jednou z nich měl být nárůst minimálních odvodů sociálního pojištění, druhou pak tvořilo zvýšení vyměřovacího základu, ze kterého se odvody počítají. Jak ale nyní uvádí Hospodářské noviny, nakonec se ministr Marian Jurečka rozhodl udělat oboje.

Minimální vyměřovací základ se u sociálního pojištění nyní počítá jako 25 % průměrné mzdy, což pro rok 2023 znamená minimální zálohu 2994 Kč pro OSVČ hlavní (a 1178 Kč pro OSVČ vedlejší, kde je minimální vyměřovací základ 10 % průměrně mzdy). Nově by se měl minimální vyměřovací základ počítat z minimální mzdy. To by při aktuálně výši 17 300 Kč znamenalo zvýšení záloh o 70 % na 5052 Kč. 

Kromě minimálního pojistného chce však Jurečka zvýšit i vyměřovací základ, ze kterého se odvody OSVČ počítají. Ten nyní činí 50 %, nově by dosahoval až 70 %. Vyšší odvody by se na druhou stranu promítly do vyšších důchodů. Návrh by nyní měla projednat vládní koalice.

Spočítali jsme dopady zvažovaného zvýšení odvodů. Jaké OSVČ vyjde na desítky tisíc? Přečtěte si také:

Spočítali jsme dopady zvažovaného zvýšení odvodů. Jaké OSVČ vyjde na desítky tisíc?

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 12. 4. 2023 17:17

  Motýl Emanuel

  Je to přesně ta cesta, která povede k tomu, abych já a mě podobní, co doteď danily každou korunu protože to bylo "snazší", tak budeme zvažovat, zda se nám nevyplatí část příjmů protáhnout šedou zónou, protože zvýšit takhle razantně odvod a nedat za to podnikatelům nic (ne důchod někdy na smrtelné posteli, kdo ví jestli) není nic hmatatelného.

  Při tomto zvýšení bych si představil třeba že osvč by ručily pouze do 5 násobku průměrného ročního zisku

 • 12. 4. 2023 20:46

  ds.servis znojmo

  Celkem mě štve že když je krize tak vždy někoho napadne oškubat živnostníky. Vytvořit skupinu živnostníku trvalo spoustu let,tak jak se vytvářela střední třída tak se vyprofilovala i velká část lidí kteří se živý podnikáním jako OSVČ. Tvrdit že zaměstnanci odvádějí státu víc peněz socialní/zdravotní a OSVČ jsou paraziti je opravdu drzost. Kdo odvádí za zaměstnance - zaměstnanec nebo zaměstnavatel ? Kdo platí DPH a další věci? Kdo riskuje svůj majetek ,rodinu atd?Pracovní doba - neomezeně.Pořád se musí bát že něco neodevzdal nebo nenahlásil a přijde likvidační postih. Kdo nepodnikal tak nemá vůbec představu o čem to je. Většina OSVČ za to chce jenom od státu klid na práci. Tímto přístupem získa stát pár peněz ale těch lidí co bude chtít podnikat už bude stále míń - a tím mín peněz z odvodů.. A znovu vybudovat silnou skupinu OSVČ bude trvat víc jak 20let. A bude státu někdo ještě věřit ?

 • 14. 4. 2023 8:02

  natro

  Tento návrh je prostě absurdní nehoráznost. Jestliže tento pro živnostníky likvidační návrh koalice schválí, je konec podnikání a příští vlády se mohou ujmout komunisti, jelikož socialismus je zpět. Lidovci se opět projevují jako velmi proradní lidé, čemuž se ostatně nelze divit. Vždyť sám Jurečka seděl ve vládě s stbákem..

 • 16. 4. 2023 20:08

  SurferCZ

  Hodil jsem to teď do kalkulačky. Tak jak nárazově Jurečka zvýší odvody, já stejně nárazově budu muset zvýšit hodinovku. Né z hamižnosti, ale už teď jsem na hraně udržitelnosti podnikání. To opomíjím, že by po mě vláda chtěla, ať si dělám rezervy pro příští pandemii...haha. Zpět k počtům. Vychází mi zvýšení sazby cca o +30-40 Kč/hod. Vzhledem k tomu, že jsem teď u cca 50% klientů s hodinovkou na hraně udržitelnosti, tak předpokládám odliv klientů. Bohužel, oni klienti jsou taky na hraně rozpočtů a plnohodnotného zaměstnance si dovolit nemohou, takže předpokládám plošné omezení výroby = další zpomalení ekonomiky = prohlubování recese = větší nezaměstnanost, zadržování úspor, nákup pouze nutného spotřebního zboží = určitě větší schodek, než těch pár miliard co z nás pan Jurečka navíc dostane. Nehledě na to, že pokud to dojde do takového extrému, tak já osobně se přesunu odevzdávat penízky do španělského státního rozpočtu, kde podnikatelskou návaznost a myslím, že nebudu jediný. Zrovna děláme nábor pro OSVČ do Německa, Rakouska a USA za mnohem ferovějších podmínek. Jsem pravicoví volič, ale tohle není pravicová politika, to je sociálně ekonomická demolice.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).