Hlavní navigace

Podnikatelům a živnostníkům uleví tzv. antibyrokratický balíček. Co přinese?

1. 9. 2022

Sdílet

15.6.23 2krát/papíry, byrokracie, muž, podnikatel Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Zjednodušit život podnikatelům, živnostníkům, ale i občanům. To je cílem tzv. antibyrokratického balíčku. Má snížit množství nadbytečných a obstrukčních opatření, která ubírají čas i energii. Jedná se o první sérii opatření, na něž budou navazovat další antibyrokratické balíčky.

Jedním z cílů balíčku je otevřít uvnitř státní správy diskusi nad konkrétními kroky, které povedou k postupné likvidaci řady obstrukčních povinností, jimiž je český právní řád zaplevelený. Inspirací je pro nás třeba sousední Slovensko, kde v současnosti připravili již pátý balíček zjednodušujících opatření, říká ministr pro legislativu Michal Šalomoun 

Rozvrh čerpání dovolené, hlášení o ukončení neschopenky, které zaměstnavatel posílá na Českou správu sociálního zabezpečení i v případě ukončení pracovního poměru zaměstnance, nadbytečná povinná revize elektrických spotřebičů, vstupní lékařské prohlídky u zaměstnanců. To je několik příkladů, které ztěžují práci živnostníkům a podnikatelům a přinášejí nadměrnou zátěž i zaměstnancům a státnímu aparátu.

Jeden účet, kam budou zaměstnavatelé posílat daně i pojistné, navrhuje Hospodářská komora ČR Přečtěte si také:

Jeden účet, kam budou zaměstnavatelé posílat daně i pojistné, navrhuje Hospodářská komora ČR

Antibyrokratický balíček vznikal ve spolupráci se zástupci podnikatelů

Antibyrokratický balíček vznikal ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR, Podnikatelskými odbory, Svazem průmyslu a dopravy, Asociací malých a středních podniků a živnostníků a dalšími subjekty. Další návrhy na snížení byrokracie a papírování vzešly z jednání s jednotlivými ministerstvy.

Jednotlivé resorty mají za úkol připravit legislativní řešení pro popsané situace do konce tohoto roku. Pak by měly být připraveny návrhy dílčích změn zákonů, které projdou standardním vládním legislativním procesem.

Je důležité v Česku ubrat na byrokracii pro podnikatele?

Antibyrokratický balíček pod vlnou kritiky

Hospodářská komora ČR balíček i přesto, že se na něm podílela, kritizuje. Zatím jde totiž pouze o obecný popis vytipovaných oblastí pro omezení administrativní zátěže českých firem, nikoliv o návrh konkrétních novel příslušných zákonů. Návrh vlády např. neřeší zmírnění nepřiměřeně tvrdého postupu při podávání kontrolních hlášení. Hospodářská komora ČR proto požaduje prodloužení lhůty k odstranění nedostatků zjištěných v kontrolním hlášení příslušným finančním úřadem a úplné zrušení sankce v případě odůvodněného prodlení s podáním kontrolního hlášení (např. je-li doložena nemoc odpovědné osoby).

Vláda slibovala Portál podnikatele pro kontakt se státem, projekt ani nezačal Přečtěte si také:

Vláda slibovala Portál podnikatele pro kontakt se státem, projekt ani nezačal

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).