Hlavní navigace

Povinné datové schránky se postaraly o rekord. Zrušeno bylo téměř 150 tisíc živností

23. 3. 2023

Sdílet

20.6.23 3*/žena, překvapení, šok Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Do poloviny března 2023 zrušilo své živnostenské oprávnění přes 146 000 podnikatelů. Je to více než za poslední dva roky dohromady.

Povinné datové schránky, které jsou zřizovány od začátku roku 2023, byly hlavním důvodem k tomu, aby lidé rušili své živnosti. Jedná se zejména o tzv. spící živnosti. Znamená to, že lidé už dávno živnosti neprovozovali, jen je oficiálně nezrušili nebo nepozastavili. Nejvíc podnikatelů letos živnost zrušilo ve Středočeském kraji, Praze, Moravskoslezském a Jihomoravském kraji (13 401, 9 %).

Jak postupovat, pokud ukončíte živnost a chcete znepřístupnit datovou schránku? Přečtěte si také:

Jak postupovat, pokud ukončíte živnost a chcete znepřístupnit datovou schránku?

Masivní rušení živností stále nepolevuje. Pravděpodobně se již ale pohybujeme v blízkosti vrcholu nebo mírně za ním, uvedla Petra Štěpánová z poradenské společnosti Dun & Bradstreet. Od začátku letošního roku je celkový počet fyzických osob podnikatelů o 135 000 nižší než koncem roku 2022. Aktuálně má v České republice živnostenský list 2 044 396 osob.

Vedle rekordních čísel rušení živností jsou však také čísla vypovídající o zakládání nových živnostenských oprávnění. Za necelé tři měsíce letošního roku přibylo 19 073 nových podnikatelů

Otázky a odpovědi k datovým schránkám, OSVČ a elektronickým daňovým přiznáním Přečtěte si také:

Otázky a odpovědi k datovým schránkám, OSVČ a elektronickým daňovým přiznáním

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 23. 3. 2023 13:24

    ViR

    Jedná se zejména o tzv. spící živnosti. Znamená to, že lidé už dávno živnost neprovozovali, jen je oficiálně nezrušili nebo nepozastavili.

    Ano, to je pravda, a představuje to přibližně 2/3 rušených podnikatelských registrací (ono nejde jen o živnosti, ale například i o registrované zemědělce). Ta zbývající cca 1/3 jsou zejména řemeslníci "pracující rukama" (ale také například včelaři) v seniorském věku (důchodci), kteří dosud neměli (a nepotřebovali) přístup k internetu a nemají pro to ani potřebné technické vybavení. A povinné DS jsou pro ně tím pádem jednak vícenáklady, a jednak další administrativní zátěž ze strany stáu, srovantelná například s EET. Jedná se sice zejména o OSVČ "vedlejší", kteří si SVČ už jen přivydělávali, ale i tak to může mít určitý dopad na dostupnost služeb, zejména na venkově.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).