Hlavní navigace

Přestaňme opět proplácet první dny nemoci, žádají podnikatelé

28. 6. 2023

Sdílet

28.6.23 /2x/ Nemoc, nachlazení, kapesník Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Mezi rokem 2019 a 2022 se zvýšil celkový počet případů pracovní neschopnosti o 88 %. Podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) by se tak měla opět zavést karenční doba.

Zaveďte karenční dobu, žádají zaměstnavatelé

AMSP ČR upozorňuje, že mezi lety 2019, kdy byla karenční doba zrušena, a 2022 výrazně vzrostl celkový počet případů pracovní neschopnosti, a to o 88 %. U mužů byl nárůst případů pracovní neschopnosti o 83 % a v případě žen pak o 92 %. Podle AMSP ČR by se tak měla obnovit karenční doba, kdy se první tři dny nemoci zaměstnancům neproplácí. Zrušení karenční doby přineslo dva specifické dopady – výraznější zvýšení příjmů nemocných zaměstnanců a na druhé straně zvýšení nákladů zaměstnavatelů v řádu několika miliard korun ročně, uvedl předseda představenstva AMSP ČR Josef Jaroš.

Jak doplnila místopředsedkyně představenstva AMSP ČR Pavla Břečková, která působí ve strojírenské firmě, kompenzace poskytovaná státem ve formě snížení nemocenských odvodů je nedostatečná a nepokrývá ani celé dva dny dočasné pracovní neschopnosti z důvodu nemoci zaměstnanců. Zaměstnavatelé také argumentují i tím, že je nemocenská s placením prvních tří dnů nemoci často zneužívána. Zhruba polovina zaměstnavatelů řeší tuto problematiku poskytováním několika dnů specifického placeného volna tzv. sick days, upřesnila Břečková.

V roce 2023 došlo k poklesu

Ačkoli data o počtu pracovní neschopnosti opravdu ukazují nárůst počtu pracovní neschopnosti v letech 2019 až 2022, je otázkou, zda to bylo právě zrušením karenční doby. Počet dnů pracovní neschopnosti totiž narůstal už od roku 2014, kdy ještě karenční doba platila. Mezi lety 2014 až 2019 se jejich počet zvýšil o 42 %. Jak navíc ukazují data za první kvartál roku 2023, počet pracovní neschopnosti oproti roku 2022 značně poklesl, a to o 43 %. 

Ačkoli je pravdou, že po zavedení karenční doby došlo k poklesu počtů dočasné pracovní neschopnosti, je však otázkou, nakolik to bylo tím, že lidé přestali systém zneužívat a nakolik tím, že začali nemoci přecházet a chodit do zaměstnání nemocní.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).