Hlavní navigace

Rekordní zdražování elektřiny a plynu pocítí firmy zejména příští rok

22. 9. 2022

Sdílet

27.9.23 5krát/žena, šok, zmatení, překvapení, zklamání Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Více jak dvě třetiny firem měly potíže při vyjednávání smluv na energie na příští rok. Ukázal to zářijový průzkum Svazu průmyslu a dopravy ČR. Řada firem dostala násobně vyšší cenovou nabídku.

Z šetření, kterého se zúčastnilo 114 zejména průmyslových podniků, vyplývá, že na příští rok má zafixované ceny elektřiny jen asi 20 % firem, u plynu pak má na rok 2023 zajištěný kontrakt 22 % firem. Více než dvě třetiny oslovených podniků zároveň zaznamenaly problémy při vyjednávání smluv na dodávku energie na příští rok. Řada firem dostala násobně vyšší cenovou nabídku, než na jakou byly doposud zvyklé.

Téměř dvě třetiny firem, které se zúčastnily průzkumu SP ČR, mají pro letošní rok zafixovanou cenu elektřiny. U plynu má na letošek zajištěnou cenu 69 % podniků. Pouze polovina firem, které mají cenu elektřiny nebo plynu fixovanou na letošní rok, má cenu za podobných podmínek jako v roce 2021. Druhá polovina firem má fixace za mnohonásobně vyšší ceny. Pouze jedné třetiny dotázaných firem se navýšení cen elektřiny a plynu dosud výrazně nedotýká.

Firmám nebude cenově zastropováno 100 % spotřeby, ale jen 80, řekl Síkela Přečtěte si také:

Firmám nebude cenově zastropováno 100 % spotřeby, ale jen 80, řekl Síkela

Příští rok mohou mít firmy s cenami energie větší problémy 

Průzkum Svazu průmyslu a dopravy ČR ukázal, že jen 20 % firem má zafixovanou cenu elektřiny i na rok 2023. U plynu pak má ceny na příští rok zajištěno 22 % podniků. 

Z průzkumu vyplývá, že vysoké ceny energie na řadu firem teprve dopadnou a mohou s nimi mít velké problémy. Je proto potřeba, aby vláda rychle hledala další možnosti mimořádných opatření pro podniky – velkoodběratele energie a zároveň vyjednala prodloužení pomoci dle Dočasného krizového rámce na celý příští rok, která je zatím schválena pouze do konce letošního roku, a upravila její parametry. Letos má zatím ještě část firem ceny fixované. Pomoc budou potřebovat hlavně příští rok, upozorňuje Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Stahujte manuál Jak šetřit energii v sektoru malých podnikatelů a živnostníků

Úspory energií: Ať zaměstnanci místo výtahu chodí po schodech, radí vláda Přečtěte si také:

Úspory energií: Ať zaměstnanci místo výtahu chodí po schodech, radí vláda

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).