Hlavní navigace

Rušení živností kvůli povinným datovkám pomalu utichá

5. 6. 2023

Sdílet

22.8.23 3x/ Přemýšlení, myslet, obava, strach, nápad Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Vlna hromadného ukončování živností, která byla spojena se zřízením datových schránek, zpomaluje. Za duben ukončilo svoji živnost 17 a půl tisíce podnikatelů. 

I tak je to více než loni za celé první čtyři měsíce roku. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF. Ta upřesňuje, že vzniklo za duben také nejméně fyzických osob podnikatelů, jen přes 5000.

NKÚ: 1500 podvodníků začalo podnikat jen kvůli kompenzačnímu bonusu Přečtěte si také:

NKÚ: 1500 podvodníků začalo podnikat jen kvůli kompenzačnímu bonusu

Vzhledem k tomu, že podnikání ukončily hlavně ty osoby, které již nebyly aktivní, došlo díky datovým schránkám k očištění od neaktivních podnikatelů, uvedla analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau Věra Kameníčková

Od začátku roku ke konci dubna letošního roku v Česku zahájilo činnost 26 000 fyzických osob podnikatelů, tedy o dva a půl tisíce více než tomu bylo za stejné období v loňském roce. Zároveň svou činnost ukončilo 219 tisíc podnikatelů, což je asi třikrát více než za celý loňský rok. Během prvních čtyř měsíců tak ubylo 193 tisíc podnikatelů, přičemž na 10 zaniklých připadl pouze jeden nový. O tom, že ekonomické podmínky pro podnikání nejsou až tak špatné, svědčí skutečnost, že počet nových podnikatelů se meziročně zvýšil o 11 %, stejně jako o rok dříve, porovnává Kameníčková.  

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 6. 2023 8:19

    MonikaSh

    Malá vlnka proběhla, když někteří "spící" podnikatelé zjistili koncem května, že jim FÚ poslal "složenku" za daň z nemovitosti do jejich DS PFO, což měli udělat jen u těch, kdo pořídili nemovitost na IČO. Jinak ji měli správně poslat do schránky popřípadě do DS FO.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).