Hlavní navigace

Šéf vám volá na dovolenou. Jste povinni mu to zvednout?

10. 7. 2023

Sdílet

10.7.23 1*/žena, dovolená, šok, zloba, léto Autor: Depositphotos, podle licence: Rights Managed

Začala vám zasloužená dovolená, ale i přesto se zaměstnavatel stále dožaduje kontaktu? Snaží se vás zastihnout na vašem soukromém čísle. Máte povinnost řešit se svým zaměstnavatelem pracovní záležitosti během svého volna? 

Musíte to zvednout? 

Mohou nastat situace, kdy je nutné zaměstnanci změnit termín dovolené, nebo ho dokonce z dovolené odvolat. Takový postup zákoník práce umožňuje. Pokud se tak však stane, zaměstnavatel je povinen nahradit náklady, které v důsledku zrušené dovolené vznikly. Měl by tedy proplatit například jízdné nebo storno poplatky.

Žádá u zaměstnavatele dovolenou ze dne na den. Musí mu vyhovět? Přečtěte si také:

Žádá u zaměstnavatele dovolenou ze dne na den. Musí mu vyhovět?

Jak doslova uvádí § 217 zákoníku práce: Zaměstnavatel je povinen nahradit zaměstnanci náklady, které mu bez jeho zavinění vznikly proto, že zaměstnavatel změnil jemu určenou dobu čerpání dovolené nebo že ho odvolal z dovolené.

Na druhou stranu však zákon neukládá, že musí zaměstnanec trávit svou dovolenou v místech, kde je snadno k zastižení. Tedy tam, kde je kvalitní mobilní signál. V tom případě je otázka bezpředmětná. Pokud je však signál k dispozici, zaměstnanec není povinen zaměstnavateli telefon během dovolené zvednout. Jestliže se šéf během volna nedovolá, nehrozí za to žádný postih. Ze zákona za to žádné sankce ukládat nesmí. 

Zní vám dlouhé volno v podnikání jako utopie? Přitom je víc důvodů, proč si ho dopřát Přečtěte si také:

Zní vám dlouhé volno v podnikání jako utopie? Přitom je víc důvodů, proč si ho dopřát

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).