Hlavní navigace

Veřejné seznamy majitelů datových schránek budou odstraněny. Zatím však ne všech

14. 4. 2023

Sdílet

14.4.23 2x / podnikatel, počítač, zoufalství Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Pokud je zřízena datová schránka pro podnikatele, automaticky jsou veřejně dostupné informace, jako je jméno a kompletní adresa. Zveřejnění údajů platí ale i u datovek zřízených na žádost u nepodnikatelů.

Nepodnikající fyzické osoby mohou, na rozdíl od všech ostatních, zveřejnění v seznamech zakázat. Zamezení zveřejnění je třeba provést prostřednictvím nastavení datových schránek.

OSVČ, které mají datovou schránku, jsou ve veřejném seznamu i s adresou Přečtěte si také:

OSVČ, které mají datovou schránku, jsou ve veřejném seznamu i s adresou

Seznamy majitelů datových schránek zmizí. Ale ne všech

Jak informoval Úřad pro ochranu osobních údajů, seznamy nepodnikajících fyzických osob, které byly dosud zveřejněny na webu Datových schránek a v Národním katalogu otevřených dat, budou odstraněny. Úřad pro ochranu osobních údajů konstatoval, že seznam datových schránek fyzických osob je zveřejněn nejen v podobě formuláře pro vyhledávání konkrétní datové schránky na stránkách Mojedatovaschranka.cz, ale současně také v rámci systému tzv. otevřených dat. 

Chybí kontrola a regulace

Zjednodušeně řečeno byly tyto otevřené datové sady přizpůsobeny pro neomezené stahování a kopírování stejně jako pro další využití. Tato funkcionalita byla přitom dostupná komukoli, a to bez jakékoli kontroly nebo regulace takového užití. 

Jak na datovku: schránka prozradí adresu spammerům i stalkerům Přečtěte si také:

Jak na datovku: schránka prozradí adresu spammerům i stalkerům

Úřad pro ochranu osobních údajů upozornil zřizovatele a správce systému datových schránek Ministerstvo vnitra ČR na to, že s ohledem na zásady zpracování osobních údajů podle GDPR – zejména pak ve vztahu k zásadě ‚minimalizace a důvěrnosti zpracování osobních údajů‘ je uveřejnění takového seznamu údajů nepřijatelné, uvádí úřad. 

Otevřená data představují sice vysoce efektivní způsob zveřejňování informací veřejného sektoru, jde ale o nevhodný způsob zveřejňování, pokud se jedná o osobní údaje. Důvodem přitom není samotná otázka zveřejnění (otevřená data zahrnují údaje z veřejných rejstříků), ale následná libovolná a neomezená dispozice s celými datovými soubory, která podle názoru ÚOOÚ není slučitelná s ochranou osobních údajů, upozorňuje úřad. 

Téma zveřejnění a rozsah údajů související s datovými schránkami podnikajících fyzických osob bude předmětem dalších jednání.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).