Hlavní navigace

Síkela sebere Agrofertu dotaci 100 milionů, inovační linka na “tousťák” nebyla dost inovační

21. 3. 2022

Sdílet

9.1.23 /3x / Zmatek, peníze, otázka, bezradný, neví Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zahájilo proces odnětí dotace 100 milionů Kč, kterou dostala společnost Pekárna Zelená louka ze skupiny Agrofert na “inovační linku na výrobu toastového chleba”. Důvodem je nedostatečná inovativnost projektu.

Agrofert má vrátit dotaci 100 milionů Kč

Ministerstvo průmyslu a obchodu získalo od Evropské komise podklady, na jejichž základě evropští auditoři dospěli k závěrům o nedostatečné inovativnosti projektu „Inovační linka na výrobu toastového chleba PENAM“. MPO proto zahájilo proces odnětí dotace. Posudky, které jsou klíčové pro rozhodnutí o oprávněnosti dotace pro Pekárnu Zelená louka, poskytla Komise v reakci na můj dopis. Podklady nás přesvědčily o tom, že je namístě přistoupit k odnětí dotace pro tento projekt, komentoval ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela.   

Výše dotace, kterou firma Pekárna Zelená louka ze skupiny Agrofert na linku původně dostala, dosahuje výše sto milionů korun. „Nově zaslané podklady obsahují i odborné hodnocení projektu a lze je považovat za validní a relevantní. Je však namístě uvést, že proces odnětí dotace bude dlouhý a komplikovaný a v jeho rámci nelze vyloučit ani soudní jednání,“ doplnil náměstek ministra průmyslu a obchodu pro fondy EU Marian Piecha.

Agrofert pochybení odmítá

Že není projekt inovativní a nesplňuje tak kritéria dotačního programu, zjistil audit Evropské komise. Podle MPO však auditní zpráva obsahovala jediný odstavec s konstatováním, že by zástupci EK přidělili projektu za inovativnost méně bodů. Doposud tak ministerstvo nemělo podrobné podklady, v čem konkrétně projekt nesplňoval podmínky. Existovala tak důvodná obava, že pokud by se případné rozhodnutí o odnětí dotace opíralo pouze o názor auditorů EK, neobstálo by u potenciálního soudního sporu před českým soudem.

Firma Agrofert nicméně nadále pochybení odmítá a nechce peníze vracet. Společnosti z koncernu Agrofert podnikají eticky a v souladu s právem České republiky a EU. Jsme přesvědčeni, že i předmětnou dotaci získala společnost Pekárna Zelená louka, a.s. v souladu s dotačními pravidly EU a ČR, uvedl serveru iRozhlas.cz mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).