Hlavní navigace

Těžký den pro Babiše, čelí obžalobě za Čapí hnízdo a Agrofert má vrátit 100 milionů

21. 3. 2022

Sdílet

1.9.22 /3x/ Andrej Babiš, expremiér Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Dopoledne ministerstvo průmyslu a obchodu uvedlo, že bude chtít po Agrofertu vrátit dotaci 100 milionů na inovační linku na toastový chléb. V poledne pak státní zástupce oznámil, že podal ve věci kauzy Čapí hnízdo obžalobu na Andreje Babiše a na někdejší manažerku farmy Jana Nagyovou.

Babiš je obžalován za Čapák

Městské státní zastupitelství v Praze podalo dnes v rámci kauzy Čapí hnízdo obžalobu na dvě fyzické osoby. Jana Nagyová, bývalá manažerka firmy, je obžalovaná z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. Expremiér Andrej Babiš pak čelí obžalobě z napomáhání k podvodu. Případ tak nyní míří k Městskému soudu v Praze.

Agrofert má vrátit 100 milionů korun

Už dopoledne pak ministerstvo průmyslu a obchodu uvedlo, že firma Agrofert má vrátit dotaci 100 milionů korun na inovační linku na toastový chléb. Projekt linky totiž podle evropských auditorů nesplnil podmínky dotačního programu.

Psali jsme: Síkela sebere Agrofertu dotaci 100 milionů, inovační linka na “tousťák” nebyla dost inovační

Firma Agrofert, kterou dříve přímo vlastnil Andrej Babiš, je aktuálně ve svěřenských fondech. Svěřenské fondy jsou nicméně nastaveny tak, že v případě, kdy Andrej Babiš v budoucnu ukončí své působení ve veřejné funkci, akcie firem se vrátí do jeho rukou.

Nové články do mailu

Odesíláme každý den nebo každý týden. Odebírejte i zcela nový newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).