Hlavní navigace

Sleva na pojistném podporuje zkrácené úvazky. Kdo ji nejčastěji uplatnil?

20. 2. 2024

Sdílet

20.2.24/2x/Výpočet, kalkulačka, účetní, paragony Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Od loňského února si mohou zaměstnavatelé uplatnit slevy na pojistném ve výši 5 % u zkrácených úvazků a vybraného okruhu zaměstnanců. Tato novinka měla zvýšit flexibilitu trhu práce.

Cílem opatření je podpora vytváření pracovních pozic na zkrácený úvazek a jak uvádí ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, také ulehčení přístupu na trh práce pro všechny, kteří mohou mít obtíže s nalezením zaměstnání nebo z různých důvodů nemohou pracovat na plný úvazek. Konkrétně se jedná zejména o lidi starší 55 let, studenty mladší 21 let, nedávno rekvalifikované, zdravotně postižené a rodiče, kteří pečují o malé dítě.

Tato sleva je častěji uplatňována za ženy, které představují 74 % osob, jež tuto výhodu využívají. Dále jsou nejčastěji slevy na dani uplatňovány na zaměstnance pečující o dítě mladší 10 let (38 %) a zaměstnance starší 55 let (36 %). Ze všech zaměstnanců uplatňujících slevu jsou potom 24 % osoby nad 60 let.

Z analýzy ČSSZ týkající se uplatněných slev na pojistném od února do prosince minulého roku vyplývá, že celkový počet jedinečných zaměstnavatelů, kteří v tomto období využili slevu na pojistném, činil 25 789. Počet jedinečných zaměstnanců, pro které zaměstnavatelé tuto slevu uplatnili, dosáhl celkově 123 664. Celková částka slev na pojistném za celé pojistné období tak činila 877 milionů korun a od začátku platnosti slevy vzniklo nově 22,6 tis. zkrácených úvazků.

Souhrn podmínek k uplatnění slev na pojistném: Úskalí jejich uplatnění „vyřešena“ Přečtěte si také:

Souhrn podmínek k uplatnění slev na pojistném: Úskalí jejich uplatnění „vyřešena“

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).