Hlavní navigace

Už za měsíc přijdou změny u pojištění vozidel. Brzy také skončí zelené karty

1. 3. 2024

Sdílet

1.3.24 1*/řidič, auto, volant, řízení, žena Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Od 1. dubna 2024 nabyde účinnosti zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla včetně doprovodného zákona. Ten přináší celou řadu významných změn. 

Například skončí zelené karty, kterými řidiči prokazují pojištění odpovědnosti při provozu vozidla na území České republiky. Nahradí je online evidence pojištění. Zjednoduší se také evidenční úkony při změnách v registru silničních vozidel.

Věděli jste o změnách u pojištění vozidel?

Stručný souhrn důležitých změn: 

  • Rozšíří se okruh vozidel podléhajících povinnosti pojištění odpovědnosti. Vozidlem se nově rozumí takové, které má maximální konstrukční rychlost vyšší než 25 km/h, resp. je vyšší než 14 km/h, pokud je jeho provozní hmotnost větší než 25 kg, a také přípojná vozidla.
  • Za motorová vozidla pro účely pojištění se považují ta, kde je motor hlavním zdrojem pohybu. Nově bude tedy povinnost pojištění dopadat např. na elektrické koloběžky či Segwaye. Povinnost nebude dopadat na elektrokola.
  • Povinnost pojištění z provozu vozidla se bude týkat vždy provozovatele, nikoliv řidiče, který si ho dočasně půjčil. To platí i v případě sdílených koloběžek.
  • Končí zelené karty pro prokazování pojištění odpovědnosti při provozu vozidla na území České republiky. Nahradí je online evidence pojištění. Nutnost předkládat zelenou kartu skončí od 1. července 2024. Pro cesty do zahraničí bude ale zelená karta potřebná. Pojišťovny je tedy budou nadále vydávat. 
  • Zjednoduší se evidenční úkony při změnách v registru silničních vozidel. 
  • Zvýší se minimální limity pojistného plnění ze současných 35 mil. Kč na 50 mil. Kč.
  • Výjimka z povinnosti pojištění odpovědnosti se týká provozu vozidel při účasti na motoristickém závodu ve vymezeném prostoru mimo běžný provoz vozidel na uzavřených motoristických tratích nebo trasách.
  • Výjimka z povinnosti pojištění odpovědnosti se uplatní v případě provozu neregistrovaných vozidel mj. uzavřených objektů a prostor i prostor, které sice ve fyzicky uzavřeny nejsou, ale jsou nepřístupné veřejnosti. Jde například o zahradní traktory, které se pohybují výhradně na soukromém pozemku. Pokud ale  vyjedou na silnici, pojištění mít musí.
Konec zelené karty a další změny týkající se pojištění vozidel Přečtěte si také:

Konec zelené karty a další změny týkající se pojištění vozidel

Tip: Hlína je láska, říká Martina, která vyprodá e-shop do pěti minut

Martina s Jakubem vyrábějí keramiku na plný úvazek a dokážou ji vyprodat během několika minut.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).