Hlavní navigace

Vláda prý myslí na sociálně ohrožené skupiny. Lidé se tomu vysmáli

31. 5. 2023

Sdílet

Petr Fiala Autor: Úřad vlády ČR

Vláda v konsolidačním balíčku (který také označuje jako úsporný) myslí na sociálně ohrožené skupiny. Alespoň to tvrdí na svém twitterovém účtu. Podle vlády je představený balíček prosociální, protože vláda chce snížit DPH na potraviny a zdravotnické pomůcky.

Zároveň upozorňuje na to, že nezvyšuje lidem celkové daňové zatížení. To rozporují odbory, ale i opozice. Podle ní se snížená DPH do cen potravin nepromítne a zůstane v kapsách obchodních řetězců. Odbory zase poukazují na to, že daňové zatížení se naopak lidem zvýší, a proto včera Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborných svazů (ČMKOS), upozornil, že odbory ustanovily stávkový výbor

Kritika na hlavu vlády se snesla i od diskutujících na Twitteru. Proč se domnívám, že ceny zůstanou stejné? Lidl, Billa, Albert, Kaufland, Tesco a Penny se radují, jaký budou mít krásný profit, zní jeden z názorů pod tweetem.

Tak si potom, až dojde ke snížení DPH, řekněme, zda ke zlevnění skutečně došlo, naváží se ironicky další z diskutujících. Vy hlavně myslíte na své lobbisty z pojišťoven a vinic, zazněl také jeden z názorů. 

Jak jsme již psali, DPH se změní. U některých položek, jako například u potravin bez nápojů či u stavebních prací, dojde ke snížení sazby DPH, u jiných, jako třeba u léků, točeného piva či novin, naopak ke zvýšení. Změny by měly platit už od roku 2024.

DPH na léky a pitnou vodu vzroste, klesne naopak na potraviny a pohřební služby Přečtěte si také:

DPH na léky a pitnou vodu vzroste, klesne naopak na potraviny a pohřební služby

Ohodnoťte komunikaci ministrů Fialovy vlády jako ve škole.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 31. 5. 2023 12:11

    milburg2

    Vláda nemyslí, neb kdyby myslela, tak si to, co si myslí, ani nevysloví. Lidi mají v tomto supermyšlení vlády bohužel plnou pravdu. Co to znamená, že asi tito lidé budou chytřejší a praktičnější, než ta někdy vychvalovaná a nepraktická vláda. Jsme ve všem na chvostě jen tím, že vláda tak dlouho přemýšlí (neb myšlení bolí) až prošvihně tu nejlepší dobu k realizaci. A když domyslí, tak je bohužel již pozdě-česky říkáme, že přichází s křížkem po fůnuse.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).