Hlavní navigace

Září vzniku firem nepřálo. Jejich čistý přírůstek byl nejnižší od začátku pandemie

14. 10. 2022

Sdílet

14. 10. 22 / 1x/ graf, pokles, zoufalost Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

V průběhu září bylo založeno celkem 2040 obchodních společností a zaniklo jich 1369. Celkově tak přibylo pouze 671 obchodních společností a září je tak v tomto roce měsíc s druhým nejnižším počtem založených firem.

Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, říká, že na číslech ze září můžeme pozorovat zpomalení ekonomiky, které však může být jen krátkodobou odchylkou s tím, že v září připadalo 15 vzniklých firem na 10 zaniklých, což je sice výrazně méně než během většiny předchozích měsíců, ale na druhou stranu pouze 16 nových firem na 10 zaniklých připadalo i v lednu. Od začátku roku pak přibylo necelých 11 tisíc firem, o 875 méně než za stejné období v loňském roce. Na celkovém vývoji počtu společností se zatím rozhodně plně nepromítla současná situace a zhoršení ekonomického výhledu. Klíčové budou nadcházející měsíce a také první polovina roku 2023, podotýká dále Kameníčková.

Příliš mnoho rizik, v ČR vzniká výrazně méně firem než v předchozích letech Přečtěte si také:

Příliš mnoho rizik, v ČR vzniká výrazně méně firem než v předchozích letech

V prvních devíti měsících tohoto roku vzniklo nejvíce obchodních společností v odvětví nakládání s nemovitostmi, v obchodě a ve zpracovatelském průmyslu. Společnosti naopak zanikaly v odvětví obchodu, nakládání s nemovitostmi a profesních vědeckých a technických činnostech. Největší dynamika růstu je pak v segmentu zemědělství, lesnictví a rybářství, kde připadá 69 vzniklých firem na 10 zaniklých. 

Počet vzniklých a zaniklých obchodních společností během prvních 9 měsíců v jednotlivých letech

Počet vzniklých a zaniklých obchodních společností během prvních 9 měsíců v jednotlivých letech

Autor: CRIF, podle licence: Rights Managed

Ve všech krajích bylo založeno méně firem než ve stejném období v loňském roce a nejvíce obchodních společností vzniklo v Praze, v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji.

Jsou podmínky pro vznik firem v ČR ideální?

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).