Hlavní navigace

Poplatkům OSA pro menší podnikatele odzvoní, schválila Sněmovna

14. 10. 2022

Sdílet

10.4.24 /3x/ muž, radost, bezstarostný Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Na včerejší 41. schůzi schválila Sněmovna vládní novelu autorského zákona, díky které především menší a střední podnikatelé nebudou muset platit autorské poplatky.

Za nejvýznamnějším pozměňovacím návrhem této novely zákona stojí Jakub Michálek (Piráti) a Šimon Heller (KDU-ČSL). Jejich návrh označovaný jako Lex Železářství počítá s tím, že hudební produkce v malých provozovnách, která není provozována za účelem výdělku, se nebude považovat za takzvané „zpřístupňování díla“ a nebude tak nutné z ní autorské poplatky platit. Svou radost ze schválení ve Sněmovně projevil na Twitteru Jakub Michálek.

Jak jsme psali, novela implementuje dvě evropské směrnice. Návrh kromě zavedení nových majetkových práv pro vydavatele tiskových publikací a nakladatele a valorizace odměn pro autory za půjčování v knihovnách přináší podle ministerstva kultury zvýšení právní jistoty nositelů práv i uživatelů předmětů ochrany (zejména v oblasti úpravy výjimek a omezení práv pro účely automatizované analýzy textů nebo dat a digitálního vzdělávání) a v oblasti právní úpravy smluvních vztahů mezi autory a výkonnými umělci a uživateli (výrobci zvukových a zvukově obrazových záznamů).

Řada menších podnikatelů nebude muset platit poplatky OSA a spol. Přečtěte si také:

Řada menších podnikatelů nebude muset platit poplatky OSA a spol.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).