Hlavní navigace

Zprávy zůstávají v datovkách jen 90 dnů. Pomůže Datový trezor, je však placený

20. 2. 2023

Sdílet

20.2.22 /3x/ E-mail, zpráva, newsletter Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Pro dlouhodobé uchovávání datových zpráv lze využít službu České pošty Datový trezor. Jde nicméně o zpoplatněnou službu, a to v závislosti na počtu zpráv.

Kolik stojí Datový trezor

Jednu z nevýhod datových schránek tvoří skutečnost, že zprávy po určité době z datovky zmizí. Konkrétně jde o 90 dnů. Kdo se do datové schránky hlásí prostřednictvím webového rozhraní mojedatovaschranka.cz, musí archivaci zpráv vyřešit sám nebo využít doplňkovou (zpoplatněnou) službu Datový trezor. Trezor za vás automaticky datové zprávy uchovává a prodlužuje tak jejich platnost. 

Datový trezor je zpoplatněn dle počtu datových zpráv ponechaných v něm. Cena za 20 zpráv činí 120 Kč včetně DPH ročně, za 100 zpráv 360 Kč, za 500 zpráv 3300 Kč a za maximum 5000 zpráv 29 500 Kč (individuálně se dá objednat i větší kapacita). V případě nejnižších 20 a 50 zpráv lze službu objednat jen formou předplaceného kreditu, u větších objednávek se pak dá uzavřít smlouva. Smlouva se uzavírá na 1 rok s automatickým prodloužením platnosti, a to na stránkách Datového trezoru

Kreditní Datový trezor lze pak aktivovat přímo v nastavení datové schránky. Platit lze prostřednictvím internetového bankovnictví, platební kartou nebo bankovním převodem. Každý nový uživatel může využít Datový trezor na zkoušku o kapacitě 20 zpráv bez jakýchkoliv závazků. 

Další možnosti uchování zpráv 

Jak upozorňuje server Lupa.cz, Datový trezor není jedinou možností, jak zprávy uchovávat. Kdo používá externí nástroje pro ovládání datovek, nic řešit nemusí, jelikož aplikace datovou zprávu stáhnou jako celek do počítače. Využít můžete také archiv na Portálu občana, kde je každému vyhrazena kapacita až 1 GB.

Pokud vám bude zřízena datová schránka, už vám přišly přihlašovací údaje?

Datovky se zřizují skoro všem OSVČ

Od roku 2023 jsou nově datové schránky zřizovány všem podnikajícím fyzickým osobám, které jsou zapsány v zákonem stanovené evidenci či rejstříku. Týká se tedy těch, které mají IČO. Datové schránky se tak například nezřizují OSVČ, které se živí autorskými honoráři.

Datové schránky mají být ze zákona zřízeny také všem právnickým osobám, které je ještě neměly. Jedná se o právnické osoby, které jsou zapsány ve spolkovém či nadačním rejstříku, rejstříku ústavů, společenství vlastníků jednotek nebo obecně prospěšných společností.

I když už máte datovou schránku, daňové přiznání nemusíte podávat právě skrze ní Přečtěte si také:

I když už máte datovou schránku, daňové přiznání nemusíte podávat právě skrze ní

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).