Hlavní navigace

Zpřísní se podmínky pro nárok na podporu v nezaměstnanosti

16. 5. 2023

Sdílet

16.5.23 4krát/ Dotaz, zamyšlení, otázka, nevědomost, pochybnost Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Konsolidační balíček, který má ozdravit státní finance, obsahuje také opatření, které dopadne na nezaměstnané. Nárok na podporu od úřadu práce bude za přísnějších podmínek. 

Přísnější podmínky pro nárok na podporu od úřadu práce v případě nezaměstnanosti se dotknou především těch, kteří podporu pobírají opakovaně. Dojde k prodloužení doby důchodového pojištění nezbytného pro přiznání nároku na podporu v nezaměstnanosti. Jak uvádí vláda v odůvodnění, z důvodu setrvale minimální dlouhodobé nezaměstnanosti v ČR není způsob robustní podpory v nezaměstnanosti ve stávající podobě únosný.

Hledáme cestu, jak odlišit osoby, které přicházejí a čerpají podporu třeba po 20 letech nepřetržité práce, od lidí, kteří se na pracovní úřad vrací opakovaně ve velmi krátké době, uvedl pro ČTK ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Konkrétní parametry ministerstvo ještě upřesní.

Vláda: Odvody OSVČ se zvýší. Kdo hradí minimum, připlatí si přes 21 tisíc Kč ročně Přečtěte si také:

Vláda: Odvody OSVČ se zvýší. Kdo hradí minimum, připlatí si přes 21 tisíc Kč ročně

Podpora v nezaměstnanosti nyní

Nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč o zaměstnání, který získal v rozhodném období 2 let zpětně od data podání žádosti o podporu v nezaměstnanosti zaměstnáním, jinou výdělečnou činností, případně náhradní dobou dobu důchodového pojištění v délce minimálně 12 měsíců. 

Nárok na podporu v nezaměstnanosti ztrácí uchazeč o zaměstnání, který v posledních 6 měsících před zařazením do evidence uchazečů opakovaně sám ukončil pracovní poměr nebo se kterým byl v tomto období rozvázán pracovní poměr z důvodu hrubého porušení pracovní kázně.

Vláda představila úsporná opatření: Vyšší daně, konec daňových slev a další Přečtěte si také:

Vláda představila úsporná opatření: Vyšší daně, konec daňových slev a další

Délka pobírání podpory je závislá na věku uchazeče o zaměstnání v době podání žádosti. Do 50 let věku je v délce 5 měsíců, od 50 do 55 let v délce 8 měsíců a nad 55 let věku v délce 11 měsíců. 

Výše podpory v nezaměstnanosti se stanoví z průměrného čistého měsíčního výdělku dosaženého v posledním ukončeném zaměstnání nebo z posledního vyměřovacího základu v rozhodném období přepočteného na 1 měsíc, a to první dva měsíce 65%, další 2 měsíce 50% a po zbytek podpůrčí doby 45%.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).